Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Češi nejvíce důvěřují televizi a rádiu, církve v průzkumu propadly

Sledování televize - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Češi podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěřují především televizi, rádiu a armádě. Zhruba stejné podíly lidí důvěřují a nedůvěřují policii, soudům, tisku a neziskovým organizacím.

Televizi v různé míře důvěřuje 62 procent, rádiu 59 procent a armádě 56 procent lidí. Policii důvěřuje 51 procent a nedůvěřuje 48 procent lidí, v případě tisku je tento poměr 50 procent ku 47 procentům a u soudů 46 procent ku 50 procentům. Neziskovým organizacím 40 procent lidí důvěřuje a 45 procent nedůvěřuje.

Církvím podle CVVM důvěřuje jen čtvrtina lidí, naopak 64 procent jim nedůvěřuje. Odborům důvěřuje 37 procent a nedůvěřuje 47 procent lidí, v případě bank je tento poměr 41 procent ku 53 procentům.

Armádu, policii a soudy hodnotí lidé příznivěji než ve druhé polovině 90. let. Armádě zhruba od roku 2003 důvěřuje kolem 60 procent, policii 50 procent a soudům od roku 2006 kolem 45 procent lidí.

Příznivci komunistů nedůvěřují policii

Důvěra lidí v odbory se přes různé výkyvy pohybuje dlouhodobě stabilně mezi 30 a 40 procenty a důvěra v církve v rozmezí od jedné čtvrtiny do jedné třetiny lidí.

Církvím i policii častěji nedůvěřují muži než ženy, bankám, soudům, policii a armádě zase lidé se špatnou životní úrovní.

Z hlediska stranické příslušnosti nedůvěřují policii a soudům hlavně sympatizanti KSČM, naopak příznivci KDU-ČSL častěji důvěřují církvím a neziskovým organizacím.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...