17. června 2015 23:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Češi posílají z ciziny domů přes 60 miliard

Český cestovní pas (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cestovní pas (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Příjmových zdrojů, které by se mohly pochlubit stabilním dvacetiletým růstem, česká ekonomika moc nemá. Jedna z výjimek se ovšem najde – a přitom ji politici ve svých hospodářských prognózách vůbec nezmiňují.

Řeč je o takzvaných remitencích, tedy penězích, které Češi pracující v zahraničí posílají domů. Loni takto podle nejnovějších čísel Světové banky domácí ekonomiku posílili o 2,54 miliardy amerických dolarů (zhruba 61 miliard korun). Je to dosavadní rekord ve statistikách, které od roku 1993 Světová banka vede.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Univerzity sní o ministerstvu
Novou ministryní školství byla včera jmenována Kateřina Valachová (za ČSSD). Ujímá se – coby čtvrtá žena od roku 1993 – resortu, který má nebývale širokou agendu: od základního školství přes univerzity až po příspěvky do jaderného střediska CERN. To by se ale mohlo za pár let změnit. V přípravě je zákon o podpoře výzkumu, jehož věcný záměr počítá i se vznikem „ministerstva vědy“.

ANALÝZA: Francouzi české jádro nespasí
Areva a EDF čelí průšvihům při stavbě jaderných elektráren. Jejich šance v Dukovanech či Temelíně vypadají mizivě.

Budou to pomalu tři roky, co francouzsko-české vztahy dostaly tvrdou ránu. Tuzemská elektrárenská společnost ČEZ tehdy vyloučila francouzskou Arevu z tendru na rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně. Poškodili jste naši pověst, znělo tehdy z Paříže. Postupem času se ukazuje, že francouzské jaderné firmy si „úspěšně“ ničí vlastní pověst samy. A to po celé Evropě.

Evropa se zalekla zrušení roamingu
Letošní léto mělo být poslední v historii roamingových poplatků. Dovolených, ze kterých si evropští zákazníci zavolají s přirážkou oproti domovské zemi, ale nakonec bude ještě několik.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!