4. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak vybírají Češi e-shopy? Nejčastěji podle srovnávačů cen

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Více než polovina zákazníků si při nákupech na internetu vybírá e-shop na cenových srovnávačích. Zatímco ještě před třemi lety si zvolila jejich služby jen necelá pětina zákazníků, v loňském roce to bylo 52 procent uživatelů internetu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research mezi 6500 respondenty.

Na českém internetu funguje řada srovnávačů cen jako je Heureka.cz, Zbozi.cz, Srovname.cz, Monitor.cz, nebo Hledejceny.cz. Ještě v roce 2009 je využívalo jen 19 procent lidí, v roce 2011 to bylo již 44 procent uživatelů a v loňském roce si pro svůj nákup vybíralo e-shop jejich prostřednictvím 52 procent uživatelů internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Klesá naopak tendence vyhledávat e-shopy prostřednictvím internetových vyhledávačů jako je Google nebo Seznam. "Situace na internetových vyhledávačích se obrátila. Zatímco v roce 2009 vybírala e-shopy přes vyhledávače téměř polovina uživatelů, o dva roky později už to byla necelá třetina," dodal Michal Osuský z NMS Market Research.

Loni už k výběru obchodu zvolila vyhledávače jen pětina uživatelů. Roste také podíl lidí, kteří si zboží a e-shop vybírají na základě diskusních fór a rady známých.

"Téměř trojnásobný nárůst obliby srovnávačů cen je dán citlivostí zákazníků jak na cenu zboží, tak i na kvalitu obchodu. Zákazníci na cenových srovnávačích mohou velice rychle a jednoduše porovnat nabídky tisíce obchodů a ušetřit značnou část ceny zboží," uvedl Kamil Demuth z portálu Heureka.cz.

Jakým způsobem vybíráme e-shopy?
rok 2011 rok 2012
K výběru používám nákupní rádce nebo srovnávače cen 44 %52 %
Obchody vybírám převážně přes internetové vyhledávače (Google, Seznam.) 30 %20 %
Mám své oblíbené obchody a v těch nakupuji18 %14 %
Informace hledám na internetových fórech 3 % 5 %
Spoléhám se na doporučení přátel nebo na své vlastní zkušenosti  6 % 9 %
zdroj: NMS Market Research
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!