4. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak vybírají Češi e-shopy? Nejčastěji podle srovnávačů cen

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Více než polovina zákazníků si při nákupech na internetu vybírá e-shop na cenových srovnávačích. Zatímco ještě před třemi lety si zvolila jejich služby jen necelá pětina zákazníků, v loňském roce to bylo 52 procent uživatelů internetu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research mezi 6500 respondenty.

Na českém internetu funguje řada srovnávačů cen jako je Heureka.cz, Zbozi.cz, Srovname.cz, Monitor.cz, nebo Hledejceny.cz. Ještě v roce 2009 je využívalo jen 19 procent lidí, v roce 2011 to bylo již 44 procent uživatelů a v loňském roce si pro svůj nákup vybíralo e-shop jejich prostřednictvím 52 procent uživatelů internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Klesá naopak tendence vyhledávat e-shopy prostřednictvím internetových vyhledávačů jako je Google nebo Seznam. "Situace na internetových vyhledávačích se obrátila. Zatímco v roce 2009 vybírala e-shopy přes vyhledávače téměř polovina uživatelů, o dva roky později už to byla necelá třetina," dodal Michal Osuský z NMS Market Research.

Loni už k výběru obchodu zvolila vyhledávače jen pětina uživatelů. Roste také podíl lidí, kteří si zboží a e-shop vybírají na základě diskusních fór a rady známých.

"Téměř trojnásobný nárůst obliby srovnávačů cen je dán citlivostí zákazníků jak na cenu zboží, tak i na kvalitu obchodu. Zákazníci na cenových srovnávačích mohou velice rychle a jednoduše porovnat nabídky tisíce obchodů a ušetřit značnou část ceny zboží," uvedl Kamil Demuth z portálu Heureka.cz.

Jakým způsobem vybíráme e-shopy?
rok 2011 rok 2012
K výběru používám nákupní rádce nebo srovnávače cen 44 %52 %
Obchody vybírám převážně přes internetové vyhledávače (Google, Seznam.) 30 %20 %
Mám své oblíbené obchody a v těch nakupuji18 %14 %
Informace hledám na internetových fórech 3 % 5 %
Spoléhám se na doporučení přátel nebo na své vlastní zkušenosti  6 % 9 %
zdroj: NMS Market Research
Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.