Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Češi v Soči bodují už nyní. Světové deníky chválí jejich oblečení

Čeští olympionici v horské vesnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští olympionici v horské vesnici. | foto: MAFRA - Michal Sváček

Podobně jako tomu bylo u kolekce zdobené kruhy pro zimní olympiádu v roce 2010 ve Vancouveru a neopominutelných holínek pro letní olympiádu 2012 v Londýně, i před olympijskými hrami v Soči řadí světové deníky oblečení českých olympioniků mezi ty nejvýstřednější modely.

Oblečení české výpravy je v barvách státní vlajky a zdobí ho vzor lipových listů a srdcí inspirovaný první československou poštovní známkou z dílny malíře Alfonse Muchy. Nápadným doplňkem kompletu jsou beranice.

Britský list The Independent uvádí český úbor ve svém výčtu deseti kolekcí, které stojí za povšimnutí. Vedle českého oblečení upoutala pozornost deníku i uniforma amerických sportovců od firmy Ralph Lauren, která svými hvězdami, pruhy a nápisy Made in USA maximálně zdůrazňuje americký patriotismus.

Poněkud pestrobarevný německý tým

Poněkud pestrobarevný německý tým

 Křiklavými barvami, které údajně symbolizují exotickou krajinu Soči, budou letos ve svých oblecích od firem Bogner, Adidas a Sioux zářit němečtí reprezentanti. Žlutá a oranžová zastupuje slunce a pláže, zelená palmy, bílá sníh a tyrkysová moře. Italové se představí v klasických tmavomodrých kompletech od Armaniho. Zajímavostí je, že uvnitř bundy v místě srdce mají sportovci vepsanou zlatou barvou první sloku státní hymny.

Z průměru se vymykají také Nizozemci, jejichž oblečení obsahuje množství elegantních prvků, jako jsou dámská i pánská saka, vesty, dámské šaty i motýlek. Oblečení v národních barvách - červené, bílé, modré a oranžové - zdobí kostkovaný vzor.

Ruský olympijský tým obleče i kožichy

Ruský olympijský tým obleče i kožichy

U ostatních států zmíněných listem The Independent zaujmou spíš jen detaily. Kupříkladu kanadská výprava má vedle tradičních javorových listů na oblečení také zvířata typická pro tuto zemi, jako je lední medvěd a bobr. U švédské kolekce, kterou v tradiční modro-žluté kombinaci vytvořil švédský oděvní řetězec H&M, se zase zdůrazňuje fakt, že všechny součásti oblečení byly vyrobeny ve Švédsku.

Oblečení britských účastníků prý podle jeho výrobce Adidasu díky speciální technologii zmírňuje svalovou únavu a udržuje tělesnou teplotu v chladném prostředí. Francouzské vydání deníku Metro kromě výše zmíněných otiskuje i fotografii jediného mexického účastníka olympijských her. Veterán Hubertus von Hohenlohe, jenž má kořeny mezi německou šlechtou a který proslul extravagantními obleky již v minulosti, totiž pro letošek zvolil oděv tradičních hudebníků mariachi.

Kanadský olympijský tým

Kanadský olympijský tým

Kritizovaní dobrovolníci

Letošního oblečení českých olympioniků si všímá i deník The Guardian ve své retrospektivě nejneobvyklejších olympijských modelů z tohoto roku i uplynulých let. Fotografii českých skokanů na lyžích v kožešinových čepicích a bílých bundách se zlatým nápisem Czech Republic má hned na druhém místě za "šílenými kalhotami" s klikatým vzorem norských curlerů.

Jako i jiná média list Guardian kritizuje ve své obrazové přehlídce úbory dobrovolníků pomáhajících s organizací letošní olympiády. Ke snímku nazvanému Vladimir Putin pózuje s dobrovolníky pro zimní olympijské hry v Soči 2014 dodává: "Nestává se často, že by byl (ruský prezident Putin) nejelegantněji oblečeným člověkem v místnosti."

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Prodej rodinného domu 5+1
Prodej rodinného domu 5+1

Bystré, Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
2 990 000 Kč