Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šabatová: Politiky budu otravovat jako zimnice, ženské zbraně vynechám

Ombudsmanka Anna Šabatová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsmanka Anna Šabatová. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Takhle ruce pod bradu? To ale budu vypadat jako prezident Zeman...,“ brání se Anna Šabatová fotografovým nápadům. Kvůli reprezentaci už vyměnila pohodlnou obuv za boty na podpatku, jenže vnitřní přerod z odpůrkyně režimu v představitelku státu už prý tak snadný nebyl. Je to žena přímá a energická. Politici to s ní nebudou mít snadné. Ženské zbraně sice zásadně nepoužívá, bez emocí ale není: když mluvila o svém vážně nemocném muži Petru Uhlovi, měla oči plné slz. „To tam dávat nebudeme,“ rozhodla vzápětí. Jsou manželé už čtyřicet let.

Těšila jste se na práci ombudsmanky?
No... to ne. Nedovolila jsem si něco takového, jako se těšit, protože jsem neměla moc velkou víru, že bych mohla být zvolena. Ale pak bylo pět dnů – od okamžiku, kdy mě zvolili, do chvíle, než jsem složila slib – a to už jsem se docela těšila.

Myslíte, že to jako žena budete mít těžší, nebo naopak s vámi budou politici jednat lépe?
Myslím si, že to nebudu mít těžší. Člověk se nesmí nechat odradit. Budu naléhavá a vytrvalá. A když něco doporučím, a nic se nestane, budu se ptát, proč.

Máte na to povahu, otravovat je jako čtvrtodenní zimnice, dokud vás nevezmou vážně?
Já doufám. Taky uvidíme, nakolik mi budou stačit síly. Ono každé to jednání má několik fází: musíte se objednat, do té Prahy jet... Doktor Motejl neměl s Prahou problém, ale doktor Varvařovský... možná byl trošku plachý. Nebudu to rozpitvávat.

Dají se v takové situaci použít i takzvané ženské zbraně? Emoce, lepší intuice...
Ne. To nepoužívám v životě nikdy. Ženské zbraně neuznávám. Já používám jiné zbraně – snažím se racionálně argumentovat a přesvědčovat. A být co nejlépe připravená na jednání.

Je nějaká vlastnost, bez níž se ombudsman neobejde?
Důslednost. Rozvaha. Musí si umět všechno dobře rozvážit – nemůže každý den vymyslet novou věc a pak ji nedotáhnout. Rozvrhnout si síly. Rozlišit věci důležitější a méně důležité. Ale hlavně být důsledný.

Celý rozhovor s Annou Šabatovou o jejích předchůdcích, jejím zástupci i o proměně disidentky ve státní úřednici si přečtete v magazínu Pátek LN, který vychází 4. dubna.

Co si v Pátku LN ještě přečtete:

  • Dvojrozhovor s režisérem dokumentárních filmů Vítem Klusákem a vydavatelem a moderátorem Pavlem Novotným.

  • Když se sousedé v domě rozhádají do krve. Neuvěřitelný příběh z jednoho pražského činžáku.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!