Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šabatová: Politiky budu otravovat jako zimnice, ženské zbraně vynechám

Ombudsmanka Anna Šabatová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsmanka Anna Šabatová. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Takhle ruce pod bradu? To ale budu vypadat jako prezident Zeman...,“ brání se Anna Šabatová fotografovým nápadům. Kvůli reprezentaci už vyměnila pohodlnou obuv za boty na podpatku, jenže vnitřní přerod z odpůrkyně režimu v představitelku státu už prý tak snadný nebyl. Je to žena přímá a energická. Politici to s ní nebudou mít snadné. Ženské zbraně sice zásadně nepoužívá, bez emocí ale není: když mluvila o svém vážně nemocném muži Petru Uhlovi, měla oči plné slz. „To tam dávat nebudeme,“ rozhodla vzápětí. Jsou manželé už čtyřicet let.

Těšila jste se na práci ombudsmanky?
No... to ne. Nedovolila jsem si něco takového, jako se těšit, protože jsem neměla moc velkou víru, že bych mohla být zvolena. Ale pak bylo pět dnů – od okamžiku, kdy mě zvolili, do chvíle, než jsem složila slib – a to už jsem se docela těšila.

Myslíte, že to jako žena budete mít těžší, nebo naopak s vámi budou politici jednat lépe?
Myslím si, že to nebudu mít těžší. Člověk se nesmí nechat odradit. Budu naléhavá a vytrvalá. A když něco doporučím, a nic se nestane, budu se ptát, proč.

Máte na to povahu, otravovat je jako čtvrtodenní zimnice, dokud vás nevezmou vážně?
Já doufám. Taky uvidíme, nakolik mi budou stačit síly. Ono každé to jednání má několik fází: musíte se objednat, do té Prahy jet... Doktor Motejl neměl s Prahou problém, ale doktor Varvařovský... možná byl trošku plachý. Nebudu to rozpitvávat.

Dají se v takové situaci použít i takzvané ženské zbraně? Emoce, lepší intuice...
Ne. To nepoužívám v životě nikdy. Ženské zbraně neuznávám. Já používám jiné zbraně – snažím se racionálně argumentovat a přesvědčovat. A být co nejlépe připravená na jednání.

Je nějaká vlastnost, bez níž se ombudsman neobejde?
Důslednost. Rozvaha. Musí si umět všechno dobře rozvážit – nemůže každý den vymyslet novou věc a pak ji nedotáhnout. Rozvrhnout si síly. Rozlišit věci důležitější a méně důležité. Ale hlavně být důsledný.

Celý rozhovor s Annou Šabatovou o jejích předchůdcích, jejím zástupci i o proměně disidentky ve státní úřednici si přečtete v magazínu Pátek LN, který vychází 4. dubna.

Co si v Pátku LN ještě přečtete:

  • Dvojrozhovor s režisérem dokumentárních filmů Vítem Klusákem a vydavatelem a moderátorem Pavlem Novotným.

  • Když se sousedé v domě rozhádají do krve. Neuvěřitelný příběh z jednoho pražského činžáku.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz