29. prosince 2009 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize chystá na příští rok 24 filmových premiér

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Celkem 24 filmových premiér chystá ve vlastní produkci či jako koproducent veřejnoprávní Česká televize (ČT). Například na konci ledna vstoupí do kin snímek Nebe,peklo,zem, v únoru pak filmy Pouta, Dešťová víla či Katka.

Do těchto distribučních filmů ČT vložila či ještě v roce 2010 vloží celkem 74 milionů korun finančního plnění a dále na vlastní služby a technické kapacity vyčlení 64 milionů korun. Celkem tedy částku 138 milionů korun, uvedla vedoucí redaktorka tiskového odboru ČT Anna Freimanová.

Příští rok by tak měl být z hlediska počtu uvedených premiér pro ČT podobně úspěšný jako ten letošní, kdy jako koproducent filmové tvorby uvedla do kin snímky Ocas ještěrky, Peklo s princeznou, Cinka Panna, Na půdě, El Paso, Proměny, Nedodržený slib, Veni, vidi, vici, Lištičky, Protektor, Ať žijí rytíři! Zoufalci, Zemský ráj to napohled, 3 sezóny v pekle a dokumenty Jak se vaří dějiny, Auto*Mat, Včely letěly krásně. ČT také produkovala snímek Muži v říji.

"Procházím-li výčet distribučních filmů, které v roce 2009 pomohla Česká televize uvést v život, napadá mne konstatovat jediné: byl to dobrý filmový rok, a to nejen pro Českou televizi, ale zejména pro naše koncesionáře, tedy televizní i filmové diváky," uvedl ředitel výroby ČT Václav Myslík a dodal: "Naše produkce od zavedení nových pravidel v roce 2006 každým rokem roste nejen co do kvantity (2008 - 13 premiér, 2009 - 18 premiér), ale zejména kvalitativně. Důkazem toho je mnoho festivalových ocenění námi produkovaných či koprodukovaných filmů a jejich velmi dobré přijetí jak odbornou, tak i širokou veřejností."

Mezi oceněnými filmy byl například snímek Hlídač č. 47 produkovaný v roce 2008 samostatně Českou televizí, který získal tři ceny Český lev, čtyři hlavní ceny na Tiburon International Film Festival. Další ocenění získaly filmy Protektor na 32. Starz Denver International Film Festival 2009 v kategorii nejlepší hraný film či snímek Nedodržený slib, který obdržel hlavní cenu v kategorii hraný film na Jewish Film Festival v Los Angeles 2009.

Letošní rozpočet také počítá s vyrovnanými příjmy a výdaji v hodnotě 7,318 miliardy korun. To je o 318 milionů korun, tedy 4,5 procenta, více než loni. Hlavní část příjmů tradičně tvoří televizní poplatky, u nichž ČT očekává příjem 5,8 miliardy korun. Příjmy z reklamy a sponzoringu však meziročně klesnou z důvodu ekonomické krize. Podle posledních odhadů bude mít ČT u klasické reklamy příjem 550 milionů korun, což představuje meziroční pokles 30 procent, u sponzoringu budou výnosy kolem 200 milionů korun, to je pokles o 26 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč