18. října 2016 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize chystá radikální krok, chce zamknout vysílání na síti

iVysílání České televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iVysílání České televize | foto: Reprofoto

PRAHA Stále více lidí sleduje televizní vysílání po internetu, ať už na počítačích, mobilech, či tabletech. A protože doma nemají televizor, nebo to alespoň tvrdí, neplatí koncesionářské poplatky. Česká televize tak svoje internetové vysílání plánuje do budoucna těm, kteří odmítají platit měsíčně 135 korun, alespoň částečně uzavřít.

Na webových stránkách ČT je nyní kromě živého vysílání dostupný obsah o celkové stopáži 3918 dní a jen loni si tam lidé přehráli přes 200 milionů videí.

„Česká televize by ráda tuto službu dále rozvíjela a zpřístupnila ještě bohatší videoarchiv, avšak pouze pro ty, kteří na jeho vzniku participují, tedy pro koncesionáře. iVysílání by pak pro ostatní uživatele fungovalo i nadále, ale v omezené podobě,“ řekla LN mluvčí Alžběta Plívová.

Inspiraci ČT nachází u britské veřejnoprávní BBC. Ta již dříve neumožňovala sledovat nekoncesionářům živé vysílání. Od září však lidem nepřispívajícím na její provoz zamezila přístup i k online archivům, kde si mohli své oblíbené pořady pustit ze záznamu.

Ne jako na Slovensku

Příjmy z televizních poplatků tvoří téměř 90 procent všech příjmů České televize. Od roku 2009 ale soustavně klesají. Jen loni, kdy veřejnoprávní televize vybrala 5,6 miliardy korun, to bylo meziročně o 57 milionů méně. Oproti roku 2009 už rozdíl činí 200 milionů. Na vině je mimo jiné právě technologický vývoj. Domácnosti loni odhlásily téměř 11 tisíc televizních přijímačů. ČT také v roce 2015 rozeslala upomínky za 156 milionů korun. Uhrazeny byly pohledávky za 64 milionů.

Televize už se v minulosti snažila poplatky získat různými způsoby. Před dvěma lety například vyvolalo vlnu nevole, když ČT porovnala seznam koncesionářů s databázemi klientů dodavatelů elektřiny a obeslala na 200 tisíc lidí s požadavkem na uhrazení dlužné částky v přesvědčení, že kdo svítí, má i televizor. Takto to ze zákona funguje například na sousedním Slovensku.

Konkrétní řešení veřejnoprávní televize v tuto chvíli ještě připraveno nemá. Situaci komplikují i problémy s výběrovým řízením na provozovatele iVysílání. Tím sice původně měla být společnost SuperNetwork, ale ČT tendr po jeho skončení zrušila. Důvodem bylo, že ze čtyř uchazečů nakonec tři nesplnili některé z formálních požadavků.

Televizní poplatky - grafika

Televizní poplatky - grafika

„Jediným zbylým uchazečem zůstala společnost mající jediného společníka, fyzickou osobu, základní kapitál v hodnotě 200 tisíc korun, poslední účetní závěrku založenou do sbírky listin 5. 12. 2013, a to za rok 2012, ze které vyplývá, že společnost více než rok nesplácí své závazky a má deklarovaných 5 zaměstnanců. Zkušenosti s předmětem zakázky tento uchazeč prokázal prostřednictvím osvědčení o poskytovaných službách vystaveným hongkongským internetovým rádiem/úložištěm, přičemž osvědčení bylo bez razítka a hlavičkového papíru a uvedená kontaktní osoba nereagovala na pokus o ověření této reference,“ uvedla ČT.

Vítězné firmě, jejíž nabídka byla o čtyři miliony nižší než cena druhého O2, a dokonce o 13 milionů nižší než posledního T-Mobilu, se to samozřejmě nelíbí. Zpochybňování důvěryhodnosti i spekulace o tom, že cenu podhodnotila, však odmítá. Navíc se domnívá, že k vyřazení O2 došlo neoprávněně a celá situace s jedním účastníkem a zrušení tendru tak nemá právní opodstatnění.

„Naše společnost splnila všechny technické i formální požadavky, což ČT potvrdila tím, že nás jako jedinou firmu z tendru nevyloučila. Po ukončení tendru je bezpředmětné řešit, zdali si za dva měsíce dokázali ověřit referenční zakázku. Jsme důvěryhodný dodavatel, naše firma vznikla v roce 2004, letos budeme mít tržby zhruba 100 milionů korun za obdobné služby, jaké ČT požaduje,“ zlobí se majitel SuperNetwork Zdeněk Cendra.

Mezi klienty firmy přitom patří mimo jiné vyhledávač zboží Heureka.cz, inzertní Bazoš.cz, populární Slevomat či internetový prodejce potravin Rohlík.cz. Přes její sesterskou společnost Peering.cz navíc nově k českým uživatelům proudí data přímo z Facebooku.

Bude nový tendr

„Česká televize nyní s respektem k zásadám zákona o zadávání veřejných zakázek přistoupí knovému výběrovému řízení. Zadavatel zachová principy transparentnosti, rovného přístupu, nediskriminace a přiměřenosti a jeho cílem bude dosáhnout stejné nebo lepší ceny, než byly nabídkové ceny uchazečů v původním řízení. Zároveň upřesní poptávanou slu-žbu, jež se od září 2015, kdy začala být původní zakázka připravována, technologicky vyvinula,“ uvedla ČT.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...