Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT loni hospodařila vyrovnaně. Náklady i výnosy byly téměř 6,5 miliardy korun

Česká televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize. | foto: ČTK

BRNO Česká televize loni hospodařila vyrovnaně, náklady i výnosy činily 6,457 miliardy korun. Ve zprávě to uvedla mluvčí Karolína Blinková. Oproti plánovanému rozpočtu dosáhla úspor 86 milionů a obdržela také více peněz z poplatků. Generální ředitel Petr Dvořák dostane za loňský rok odměnu 2,42 milionu korun. Schválila to Rada České televize. Je to maximální roční odměna.

Příjem z televizních poplatků činil 5,66 miliardy korun, tedy o 15 milionů korun více, než předpokládal rozpočet schválený Radou České televize. Rada vždy na konci roku schvaluje rozpočet na příští rok. Předloni schválila na rok 2017 rozpočet 6,875 miliardy korun. Oproti rozpočtu dosáhla televize i úspor v mzdových, výrobních a provozních nákladech, které byly nižší o 86 milionů korun.

Hospodaření bylo jedním z důležitých kritérií, na jejichž základě dnes rada schválila přidělení bonusu Dvořákovi v plné výši, a to 2,42 milionu korun. Je to desetinásobek jeho měsíčního platu ve výši 242 000 korun, který má Dvořák od loňského roku. Dalším kritériem pro udělení odměny je kvalita vysílání a programu a manažerské výsledky.

Loni dostal Dvořák roční bonus 2,3 milionu korun, což byla také maximální možná odměna s ohledem na desetinásobek platu. Dvořákovi se totiž loni zvýšil plat z 230 tisíc na 242 tisíc korun měsíčně.

Na konci roku 2017 zahájila Česká televize na základě přijaté diginovely také technologicky náročný přechod na nový vysílací standard DVB-T2/HEVC, který měl být i v budoucnu financován z prostředků získaných narovnáním možností v odpočtu DPH pro média veřejné služby. „Aktuální vládní novela, která opatření v oblasti DPH revokuje, by však mohla druhou vlnu digitalizace výrazně ovlivnit.

Česká televize by v případě schválení novely přišla ročně o 350 až 400 milionů korun a byla by nucena celý proces digitalizace urychlit a téměř ze dne na den ukončit souběžné vysílání v obou platformách,“ uvedla mluvčí Karolína Blinková. Podle ní by to mělo vliv na příjem bezplatného šíření televizního vysílání pro více než 50 procent českých domácností. „Pro další úspory by pak byla Česká televize nucena revidovat šíři služeb, které v tuto chvíli poskytuje,“ dodala.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...