28. března 2017 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT už má přihlášky na ředitele. Vést ji chce i exšéf zpravodajství Karel Novák

Karel Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Novák. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká televize v pondělí obdržela přihlášky zájemců do výběrového řízení na funkci generálního ředitele, které mohli kandidáti posílat. Počet uchazečů a jejich jména televize oznámí ve středu 29. března odpoledne. První kolo volby, které zúží počet kandidátů, se uskuteční 12. dubna.

Od podzimu 2011 vede Českou televizi Petr Dvořák, mandát mu vyprší letos 30. září, kdy bude v zemi vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce.

Na začátku července také končí mandáty třem z patnácti radních. Nebylo by jisté, zda se Sněmovně podaří včas zvolit všechny tři nové členy rady. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů.

Česká televize celkem obdržela dvanáct obálek se jmény kandidátů. Do soutěže o post generálního ředitele se podle informací LN přihlásil i bývalý ředitel soukromé televize Prima Martin Konrád. Mezi kandidáty jsou také bývalý reportér ČT a generální komisař národní účasti na EXPO 2015 v Miláně Jiří František Potužník, nebo neúspěšný kandidát do Evropského parlamentu za Stranu práce Radoslav Štědroň.

Dalším z uchazečů o místo je bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, který svou kandidaturu oznámil prostřednictvím sociální sítě Facebook. Naopak současný ředitel televize Dvořák se doposud k účasti na novém řízení nevyjádřil.

Uchazeči, kteří také do pondělí podali platnou přihlášku, jsou Alena Dlabačová, Gabriela Froňková Dousková, Tomáš Kopečný, Daniel Petruška, Milan Vacek, Stanislav Vaněk, Petr Vinklář. Oficiální seznam kandidátů zveřejní Rada ČT ve středu na svém jednání po zkontrolování všech náležitostí.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musí předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby v rozsahu přibližně pěti až deseti normostran A4. V záměru musejí být vytyčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.

ČTK, Lidovky.cz

Pronájem - byt č. 9
Pronájem - byt č. 9

Na Poříčí, Liberec - Liberec II-Nové Město
14 000 Kč