Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize poskytne větší prostor mladým filmařům

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Česká televize plánuje poskytnout větší prostor mladým filmařům. Spolupráci filmových škol a připravovaného kulturního programu ČT art představí v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Komponovaný pořad složený z nejlepších snímků posledních let odvysílá i na programu ČT2. Informovala o tom mluvčí televize Alžběta Plívová. Sobotní tříhodinový maraton, který bude součástí festivalu, ukáže 16 filmů.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle televize půjde o ukázku toho, co bude od září vysílat v pravidelném pořadu Průvan. "Na uměleckých školách vzniká ročně kolem 500 snímků. Jsou žánrově pestré, jsou osvobozené od omezení, se kterými se musí vyrovnávat profesionální filmaři, a přestože nemají zdaleka takové rozpočty, mohou být i hvězdně obsazené," uvedl Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art, která začne vysílat 31. srpna.

Filmový maraton

Nejzajímavější snímky, které vznikly v předchozích dvou letech na uměleckých školách, mohou návštěvníci vidět v sobotu večer na uherskohradišťském náměstí nebo v přímém přenosu na ČT2. Jednotlivé filmy bude propojovat moderátorka Jolka Krásná a jako hosté začínající i zkušení autoři.

"Mezi promítanými snímky se objeví například komedie z fast foodu od Marka Cicciottiho, která byla letos nominována na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku," poznamenal mediální analytik České televize Milan Kruml.

Objeví se také dva filmy z bratislavské Vysoké školy múzických umení, a to snímek o rodičovských problémech rozvedeného otce "Are you feeling good?" a "Péter 7:00-14:00" o posledních hodinách života jednoho obchodního cestujícího. Součástí prvního ročníku Studentského maratonu bude i animovaná tvorba.

Pořad Průvan bude ČT art vysílat jednou za měsíci. Součástí budou mimo jiné debaty s mladými autory, pedagogy i zkušenými tvůrci.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.