Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
8. prosince 2015 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize přijde na jaře s novými detektivkami. Přinesou napětí i humor

Generální ředitel České televize Petr Dvořák (vpravo) a herci Jiřina Bohdalová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České televize Petr Dvořák (vpravo) a herci Jiřina Bohdalová... | foto: ČTK

PRAHA Česká televize vstoupí do nového roku 2016 s 35 novými hranými formáty, v osmi případech natočených podle skutečných kriminalistických kauz.

Mimo jiné nabídne šestnáctidílný hraný cyklus Rozsudek, osmidílný seriál s novými Případy 1. oddělení, dvě trilogie Modré stíny a Pět mrtvých psů, dvoudílný návrat do historie Zločin v Polné a tři nové televizní filmy. Zástupce médií o tom v úterý informoval ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák.

„V rámci uváděných dramatických věcí bude na jaře detektivní žánr převládat. Je to proto, že čeští diváci mají tento žánr rádi a my se ho snažíme pojímat z různých pohledů. Od tradiční detektivky až po novější žánry,“ řekl Dvořák.

Šestnáct nových dílů cyklu Rozsudek nabídne další skutečné příběhy ze soudních síní. Tvůrci se v nich vyhýbají mediálně známým kauzám. Za osmidílným seriálem s novými Případy 1. oddělení opět stojí novinář Jan Malinda a šéf pražského oddělení vražd Josef Mareš. „Nové případy jsou spletitější a náročnější na rozkrytí,“ řekl vedoucí projektu Tomáš Feřtek.

Dvě minisérie Modré stíny a Pět mrtvých psů navazují na letošní trilogii Případ pro exorcistu vzniklou na motivy knih Michala Sýkory. Opět svedou dohromady partu detektivů v čele s Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Miroslavem Krobotem a Terezou Voříškovou. „Věřím, že kromě napětí přinese tento případ i nejvíce humoru,“ řekl režisér minisérie Pět mrtvých psů Jan Hřebejk.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák (vpravo) a herci Jiřina Bohdalová...

Generální ředitel České televize Petr Dvořák (vpravo) a herci Jiřina Bohdalová a Karel Heřmánek mladší vystoupili 8. prosince v Praze, aby představili plán České televize na jaro 2016.

Dvoudílný Zločin v Polné režiséra Viktora Polesného se vrací do roku 1899, kdy byla zavražděna Anežka Hrůzová. Následné vyšetřování podezřelého Leopolda Hilsnera vyvolala velkou vlnu antisemitismu, proti kterému se postavil i Tomáš Garrigue Masaryk.

Televizní drama Každý milion dobrý v režii Zdenka Zelenky řeší mimo jiné otázku, zda mají děti právo upírat svým rodičům možnost rozhodovat o svém majetku a životě. Tento film bude podle ředitele ČT narozeninovým dárkem pro představitelku hlavní role Jiřinu Bohdalovou. Populární herečka 3. května příštího roku oslaví pětaosmdesátiny.

Detektiv a laik

Z literární předlohy Hany Proškové vycházejí filmy Případ pro lyžaře a Případ pro malíře. „Detektiv a laik, úplně obyčejné prostředí, celkem běžné charaktery. Ale zručnost autorky Proškové tento žánr posouvá do komplikovanější roviny,“ řekl představitel jedné z hlavních rolí David Matásek.

ČT na jaře také uvede tři zábavné pořady Nejchytřejší Čech, DoktorKa a novinku Kde domov můj. V ní se Aleš Háma se soutěžícími z řad diváků zaměří na reálie z různých oblastí spojených s Českou republikou.

Rozpočet ČT se bude schvalovat příští týden na zasedání Rady ČT. Vedení televize navrhuje podobný rozpočet jako v letošním roce, který činí téměř sedm miliard korun.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...