Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize se omlouvá za páteční Tečku 'plnou arogance a xenofobie'

Tečka páteční noci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tečka páteční noci. | foto: Zdroj: Česká televizeReprofoto

PRAHA Česká televize se omluvila za nešťastné výroky moderátorů posledního dílu pořadu Tečka páteční noci, který se věnoval tématu současných romských kapel a obecně romské tematice. Některá vyjádření podle ČT původní dramaturgický záměr porušila, nebyla však míněna jako urážka či xenofobní nebo rasistický projev, sdělila mluvčí Alžběta Plívová.

Z pořadu se rozhodla odejít kreativní producentka Kamila Zlatušková, informoval server iDNES.cz, který na kritiku upozornil.

V pořadu, který uváděli dokumentární režisér Martin Dušek a Adéla Elbel ze skupiny Čokovoko, vystoupily kapely Gulo Čar a Smola a Hrušky. Podle muzikantů televize porušila etický kodex, když je moderátor zesměšňoval a urážel kvůli jejich původu. Vadilo jim také, že moderátoři předváděli "vlastní show plnou arogance a přinejmenším hodně špatných vtipů".

'Moderátoři se soustředili na to, jak nás shodit'

"Takové ponižování, urážky a snahu o bulvarizaci a zacházení s muzikanty jsme ještě nezažili. Následně vystoupit a kvalitně zahrát naši hudbu bylo velmi těžké, jak jsme byli znechuceni. To nejhorší bylo, že nikdo nevěnoval pozornost tomu, o čem zpíváme. Zpíváme spoustu věcí o romských tématech, ale moderátoři se pouze soustředili na to, jak nás shodit a chytat za slova," citoval server iDNES Jiřího Majzlíka z kapely Gulo Čar.

ČT připouští, že některá vyjádření byla nešťastná a porušila původní dramaturgický záměr. "Nebyla však míněna jako urážka či xenofobní nebo rasistický projev," uvedla mluvčí ČT, a nesouhlasí tak s přirovnáním k případu, který v nedávné době řešila veřejnoprávní televize na Slovensku. "Česká televize se nicméně za pochybení moderátorů i dramaturgie pořadu omlouvá a přijímá rezignaci Kamily Zlatuškové na další vedení brněnské Tečky páteční noci," dodala Plívová.

Česká televize upozornila, že většina tvůrčího týmu pořadu se i v dalších svých projektech intenzivně věnuje lidskoprávní tematice. Zlatušková má například za svůj projekt o romských dětech Ptáčata Cenu Úřadu vlády Gypsy Spirit, nominaci na evropskou televizní cenu Civis či nominaci na mezinárodní ocenění Japan Prize. Celou kauzu pak Zlatušková považuje za velké nedorozumění. "Pořad Tečka páteční noci tímto předávám své kolegyni Jiřině Budíkové, protože dlouhodobě nejsem schopna skloubit představu progresivního pořadu s formátem živého vysílání," poznamenala.

Moderátor Martin Dušek, který v pořadu vystoupil jako záskok, je spojený například s festivalem Jeden svět. Kritice se podle serveru iDNES.cz brání tím, že hosté nepochopili jeho humor, který je na hraně.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!