Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize špatně vzdělává, píší osobnosti

Sídlo České televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo České televize | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká televize nedostatečně plní svou roli v informování o oblasti vzdělávání, napsali v otevřeném dopise Radě České televize mimo jiné zástupci českých vysokých škol. Způsob, jakým ČT vzdělávání mediálně prezentuje, směřuje podle signatářů dopisu spíše proti veřejnému zájmu, nikoliv k jeho podpoře.

Dopis podepsali například prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech, prorektor Univerzity Pardubice Karel Rýdl či Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři dopisu také nabídli České televizi svou spolupráci u pořadů o vzdělávání. "Česká televize velmi vítá všechny podněty z řad odborné i laické veřejnosti," uvedl k tomu mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Vzdělávání je podle něj klíčovou součástí veřejné služby, kterou ČT poskytuje. Do budoucna proto bude vzdělávacím pořadům věnována mimořádná pozornost.

Spolupráce ČT a odborníků?

Autoři dopisu nabídli České televizi svou případnou spolupráci v oblasti pořadů o vzdělávání. "Česká televize velmi vítá všechny podněty z řad odborné i laické veřejnosti," okomentoval to mluvčí ČT Ladislav Šticha. Vzdělávání je podle něj klíčovou součástí veřejné služby, kterou ČT poskytuje. Do budoucna proto bude vzdělávacím pořadům věnována mimořádná pozornost.

Podle autorů dopisu ovšem podpora vzdělávání neobnáší jen tvorbu a zprostředkování vzdělávacích pořadů. "Úroveň přístupu ke vzdělávání vyplývá i z toho, jakým způsobem budou lidé v České republice o vzdělávání a s ním spojených tématech uvažovat, jaké obrysy pro své úvahy si vytvoří, jak poučeně budou posuzovat informace, které jsou jim předkládány, jaké otázky si budou klást," píší.

Nezpochybňují prý přitom to, že se ČT vzdělávání po stránce zpravodajské i publicistické věnuje. Kladou si ale otázku, zda způsob, jakým ČT tuto svou roli doposud naplňuje, skutečně přispívá k tomu, aby divák dostatečně pochopil skutečný význam vzdělávání a jeho dlouhodobé efekty.

Tedy zda má možnost díky ČT odpovědně zvážit, v jakém stavu současné vzdělávání v ČR je, co nejvíce potřebuje, kam by se mělo orientovat a čeho je k tomu třeba.

"Zhodnotíme-li, jakým způsobem zpravodajství a publicistika ČT ke vzdělávání přistupuje, docházíme k názoru, že v tomto ohledu ČT svou roli naplňuje nedostatečně," stojí v dopise.

Jako exemplární příklad, na kterém je možné nedostatky ve vysílání ukázat, je podle autorů dopisu je diskusní pořad Po škole vysílaný 28. září na ČT24. "Místo důkladnějšího vhledu do problematiky přinesl jen paletu povrchních názorových střetů; nikoliv odborná, ale politická stanoviska a přehled lobbyistických zájmů," kritizují autoři dopisu.

Pořad podle nich divákovi neumožnil hlubší vhled do podstaty a proměn současného vzdělávání a do jeho potíží. Místo toho spíše dokumentoval celkovou mediální nemohoucnost, která vzdělávání poškozuje.

PSALI JSME:

"Je pravděpodobné, že na vině je i celkově menší mediální zájem o tuto oblast a z toho vyplývající neznalost a nekompetentnost těch, kteří informace připravují a zprostředkovávají," konstatuje se v dopise. To však prý nemůže být omluva pro výběr nepřiměřených témat, volbu pseudootázek nebo nevhodnou skladbu pozvaných hostů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...