Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize tají platy manažerů. Rada ČT to chce změnit

Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | foto: ČTK

OSTRAVA Rada České televize se pře o tom, zda zveřejnit či utajit platy nejvyšších manažerů televize. Někteří radní i generální ředitel Petr Dvořák, jehož plat je na rozdíl od ostatních členů vedení televize veřejný, jsou proti. Naopak předseda rady Milan Uhde tvrdí, že by se platy a další odměny zveřejnit měly.

Vychází z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který to už v případě dvou předních představitelů brněnského studia ČT nařídil. Spor vznikl na popud redaktora Lidových novin Tomáše Němečeka. Nejprve požadoval informace o platech ředitele brněnského studia a jeho zástupce.

Platy v České televizi?

Z vyšších představitelů ČT je veřejný jen plat generálního ředitele Dvořáka. Jeho základní plat činí 200 000 korun měsíčně, což je o 25 000 Kč méně, než bral jeho předchůdce Jiří Janeček. Naopak pohyblivá složka mzdy je vyšší než Janečkova. Za loňský rok navíc získal odměnu 500 000 korun.

Průměrná hrubá mzda zaměstnanců ČT činila loni 36 124 korun. Proti roku 2010 se snížila o 279 korun. Počátkem ledna byla podepsána nová kolektivní smlouva, podle které mzdy zaměstnanců ČT letos kvůli ekonomické situaci v Česku neporostou.

Když u nejvyššího vedení televize neuspěl, obrátil se na správní soud. Ten mu dal zapravdu a televize informace poskytla. Na základě toho pak Němeček požadoval stejná data o platech dalších devíti nejvyšších představitelů televize. Mezi nimi i šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala či finančního ředitele Milana Cimirota.

Zveřejnit informace o tom, kolik přesně bere který manažer už ale generální ředitel odmítl. "Poskytli jsme souhrnnou informaci o tom, jaké jsou celkové náklady na mzdy manažerů. Pokud si je někdo vydělí počtem lidí, získá plus minus i výši platů," uvedl Dvořák. Němeček se se stížností obrátil i na Radu ČT. "Vytýkám mu (řediteli ČT Petru Dvořákovi, pozn. red.), že nerespektuje zákon o svobodném přístupu k informacím, ačkoli Městský soud v Praze již letos rozhodl, že požadovaný typ informací – platy a odměny členů managementu - je Česká televize povinna poskytovat," stojí v Němečkově stížnosti.

Dvořák na ni však neslyší a vyhovět jí nehodlá. Podle něj se v tomto případě proti sobě postavily dva zákony. Ten o svobodném přístupu k informacím a zákon na ochranu osobních údajů. "Vyhovím, až budu mít právní stanovisko. Jde o dva zákony, které si protiřečí," řekl Dvořák členům Rady ČT na jejich výjezdním zasedání v Ostravě.

ČTĚTE TAKÉ:

Opačného názoru je ale šéf rady Uhde. Podle něj by na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu měly být zveřejněny platy všech manažerů. "Právo na informace má podle Ústavního soudu přednost před ochranou soukromí," řekl. Podle něj navíc vrcholoví manažeři firmy financované z veřejných příspěvků musejí s určitou ztrátou soukromí počítat.

Navíc podle něj musí právní názor Ústavního či Nejvyššího správního soudu respektovat každý občan Česka. "Opačný postoj přináší morální rozklad tohoto státu. Mohu mít jiný právní názor, nemohu jej ale prosazovat," řekl Uhde.

S ním nesouhlasí člen rady Jan Prokeš. "Povinnost zveřejnit platy mají podle zákona jen veřejní činitelé. Těmi pracovníci televize nejsou," míní. Podle něj případné zveřejnění záleží na samotných manažerech. "Pokud by to udělali, byli bychom v tomto směru ledoborci, kteří prorazili led," řekl.

Rada ČT ale nemůže řediteli zveřejnění platů podřízených manažerů nařídit. Může pouze doporučit další postup, což se na dnešním jednání nestalo. Radní se rozhodli po krátké diskusi stížnost Němečka projednat standardním způsobem. Nejprve nechají Dvořáka, aby se k ní vyjádřil. Zároveň chtějí prostudovat další materiály. Znovu by radní o problému měli jednat za dva týdny.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!