Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize začala kvůli olympiádě blokovat některé záběry

Nápis, který se objevuje na ČT24 při zpravodajství z olympijských her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápis, který se objevuje na ČT24 při zpravodajství z olympijských her. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Česká televize blokuje kvůli vysílacím právům na olympijské hry některé zpravodajské záběry. Místo záběrů z olympiády v Londýně se objeví lišta s omluvou.

"Televize má vlastní vysílací práva pouze pro území České republiky, proto musí všude tam, kde je možné program naladit i v zahraničí, kanál blokovat," vysvětlila mluvčí ČT Michaela Fričová.

Diváci tak neuvidí některé části olympijského zpravodajství na ČT24. Omezení se týká nekódovaného satelitního i internetového vysílání. . Sportovního kanálu ČT4 se netýká.

Omezení potrvá po celou dobu olympijských her
"Česká televize je vázána licenční smlouvou o vysílání LOH v Londýně 2012, podle níž má vysílací práva pro televizní vysílání a internet pouze pro Českou republiku," uvedla Fričová. Bude se tak opakovat situace z minulých her v Pekingu.

ČTĚTE TAKÉ

Diváci nekódovaného satelitního a internetového vysílání ČT24, které je možné sledovat i v zahraničí, budou mít záběry z olympijského Londýna překryty speciálně vyrobeným diapozitivem, tedy informační lištou s nápisem "Omlouváme se, ale Česká televize nemá licenci pro volné šíření záběrů z OH prostřednictvím satelitu a na internetu". Zároveň je zde odkaz na web LOH.cz, kde mohou diváci olympiádu bez omezení sledovat.

"Speciál LOH.cz je blokovaný právě na Českou republiku, tam máme veškerá vysílací práva a zde lidé mohou program sledovat. Ale ČT24 blokovaná není, protože ji sleduje i hodně lidí v zahraničí, proto musí být záběry z her podle smluv na internetu zakryté speciálně vyrobeným diapozitivem pro satelitní a internetové zpravodajské vysílání všude tam, kde vysílání na Českou republiku omezené není," vysvětlila mluvčí.

Podle Fričové potrvá toto omezení po celou dobu konání olympiády. "Na internetu a na satelitu bude toto omezení trvat po celou dobu her. Pokud je možné chytit program mimo Českou republiku, tak tam ho podle vysílacích práv musíme blokovat," říká Fričová.

ČT4 poběží bez omezení

Omezení se může týkat i některých příjemců kabelových televizí, protože jejich zdrojem je právě satelitní příjem. Naopak na ČT4 poběží bez omezení, tento kanál totiž od počátku vysílá kódovaně.

ČTĚTE TAKÉ

"Omezení se netýká záběrů pro zpravodajství, které Česká televize využívá v rámci mezinárodní výměny EBU, a záběrů natočených štábem České televize v Londýně," dodala Fričová.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...