Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Česká televize žádá od hejtmanů rady, co vysílat

Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dvořák | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák koncem listopadu požádal hejtmany, aby mu dávali tipy na zajímavé události z regionů, které by se měly objevit na obrazovce. Proti tomu se však ostře postavil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který to označil za neuvěřitelné.

Server Česká pozice přinesl informaci, že Dvořák požádal o analýzu práce regionálních štábů. Krajští redaktoři se podle serveru obávají, aby se rozbory netýkaly i způsobu, jakým informují o politickém dění v kraji.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti takové interpretaci se však televize ohradila. Připouští ale, že se Dvořák s hejtmany setkal, a to kvůli plánovanému rozšíření regionálního vysílání. "Požádal pouze o průběžné informování o všech regionálních událostech, které by mohly být pro vysílání České televize zajímavé, a to nejen zpravodajských, ale i kulturních nebo společenských," reagovala ředitelka komunikace ČT Daniela Němcová.

Gazdík: Naprosto neuvěřitelné

Gazdík, který je členem sněmovního výboru, jenž se zabývá sdělovacími prostředky, označil Dvořákův krok za "naprosto neuvěřitelný". "Je to ohrožení nezávislosti krajských redakcí televize. To je jako kdyby se ptal šéfů poslaneckých klubů na jejich názor na zpravodajství ČT," zlobí se. 

Další člen výboru Walter Bartoš (ODS) považuje Dvořákovo jednání za nešťastné. "Vzhledem k tomu, že kromě Bohuslava Svobody jsou všichni hejtmani z ČSSD, ptá se politiků jediné strany. Ten průzkum by měl být daleko pestrejší, měl by se ptát například nevládních organizací nebo spolků, Tohle je příliš jednobarevné," míní.

Jednostrannost kroku vadí i Gazdíkovi. "Já se tedy těším, že se zeptají i mě jako člena opozice ve Zlínském kraji, aby mělo vedení České televize naprosto úplné a nejednostranné informace," uvedl.  

Podle obou politiků sněmovní výbor bude žádost televize na svém zasedání řešit. 

Bude rozbor apolitický?

Mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer informaci serveru Lidovky.cz potvrdil, že dostal zadání od hejtmana na zpracování analýzy dostal. “Jde o náměty, co by ještě mohlo být ve zpravodajství z regionů, jestli zpracovávat více námětů z kultury, cestovního ruchu atd.,“ upřesnil.

Langer ujišťuje, že rozbor má být apolitický. “Pouze máme zhodnotit, zda reportéři region dokáží dobře prezentovat v tom smyslu, že si najdou svoje kauzy a tak podobně,“ dodal k tomu. Rozbor by měl být hotov asi do konce letošního roku.

Anketa

Ohrožuje Dvořákův krok nezávislost televizního zpravodajství?

Ano 762
Ne 199
Nedokážu to posoudit 63

Rozšíření zpravodajství z regionů jmenoval Petr Dvořák ve svém kandidátském projevu na ředitele České televize jako jednu ze svých priorit. Předeslal, že má v plánu posílit regionální redakce na úkor redakce centrální.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.