Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česko zaostává, internet má jen půlka domácností

Děti u počítače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti u počítače | foto: shutterstock.com

PRAHA Osobní počítač mělo loni 59 procent tuzemských domácností, před dvěma lety to byla necelá polovina bytů. Počet připojených k internetu stoupl ze 42 procent v roce 2008 na loňských 56 procent. Vysokorychlostní internet mělo 51 procent domácností. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Česko tak v rámci Evropské unie zaostává. Počítač mělo podle evropského statistického úřadu Eurostat v průměru 74 procent evropských bytů a internet 70 procent domácností.

Počítač měla loni v Česku polovina bezdětných domácností a 85 procent domácností s dětmi. Podobné to bylo také u připojení k internetu, kde měly přípojku čtyři pětiny bytů s dětmi a 47 procent bezdětných. Přenosný počítač měla více než čtvrtina bytů.

INFOGRAFIKA: Domácnosti s počítačem
Klikněte pro zvětšení

Internet v ČR v loňském druhém čtvrtletí používalo již téměř 5,5 milionu jednotlivců starších 16 let, tedy 62 procent dospělé populace. Platí, že internet používají častěji muži než ženy, mladší lidé než starší, či jednotlivci s vyšším než nižším vzděláním.

Mezi nejčastější činnosti prováděné na internetu patří posílání a přijímání e-mailů (55 procent) a také vyhledávání informací o zboží a službách (50 procent).

INFOGRAFIKA: Domácnosti s připojením k internetu
Klikněte pro zvětšení

K internetu je dlouhodobě připojeno 95 procent podniků s deseti a více zaměstnanci. V průběhu let se však významně mění rychlost, jakou jsou podniky k internetu připojeny; v roce 2010 bylo vysokorychlostně připojeno již 86 procent podniků.

Čtěte také

Zatímco v roce 2005 připadlo na 100 žáků v českých školách necelých devět počítačů a průměrně 7,4 počítače s připojením na internet, o pět let později to bylo již 13,5 počítače a 12,8 počítače s připojením na internet.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...