Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Československý stát prohlášen. Lidové noviny přetisknou své 100 let staré vydání

Lidové noviny z roku 1918. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidové noviny z roku 1918. | foto: Lidové noviny

PRAHA Deník Lidové noviny připravil u příležitosti 100. výročí vzniku republiky pro své čtenáře unikátní dárek: přetisk původního vydání deníku ze dne 29. října 1918 oznamující vznik ČSR. Dnešní čtenáři se tak dozvědí, jak Lidové noviny před sto lety vypadaly a jak informovaly o zrodu republiky. Unikátní čtyřstrana bude vložena do pátečního vydání.

Československý stát prohlášen. Takto jednoduše a jednoznačně zní titulek na první straně ranního vydání Lidových novin z 29. října 1918. Není nic staršího než včerejší noviny, říká se. Ale sto let staré noviny – to už jsou dějiny.

Jako jediný dnes vycházející deník mohou Lidové noviny svým čtenářům připomenout zrod republiky vlastním dobovým vydáním. Redakce se proto rozhodla vytisknout a­ vložit do novin v pátek 26. října 2018 kompletní faksimile Lidovek tak, jak vyšly den poté, co muži 28. října vyhlásili republiku a její první zákon. Na celkem čtyři strany tehdejší redaktoři a tiskaři vměstnali jak historické dokumenty a zprávy z fronty, tak drobné informace o ztroskotání parníku a vystoupení slavného tenoristy či inzeráty na nové víno.

Lidové noviny z roku 1918.

Vznik a tvář republiky připomínají LN od pátku i dalším historickým seriálem. Hvězdy první republiky, jak zní jeho titul, představí výjimečné osobnosti z oblasti hospodářství, kultury, vědy a sportu jako jsou Tomáš Baťa, Miloš Havel, Oldřich Nový, Leoš Janáček, Karel Čapek, Toyen nebo František Plánička. Připomeneme ale i osobnosti, o nichž se nemluví často – například manžele Coriovy, pražské rodáky, kteří v roce 1947 dostali v­ USA Nobelovu cenu za lékařství. Seriál potrvá až do 5. prosince.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...