Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český internet si sám chce hlídat etiku videa a reklamy, ustavil komisi

Kateřina Hrubešová, ředitelka Sdružení pro internetovou reklamu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Hrubešová, ředitelka Sdružení pro internetovou reklamu | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vydavatelé internetových médií a zadavatelé webové reklamy si vytvořili samoregulační komisi, která má od září sledovat případné prohřešky proti etice v ramci internetových videí a reklamy.

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), které vydavatele a inzerenty sdružuje, tak činí před přijetím nového zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání.

Ten by měl nejpozději do konce roku implementovat čerstvou mediální směrnici Evropské unie do českého práva. Norma mimo jiné zavádí regulaci "nelineárních služeb", čímž je míněno video na internetu, které si uživatel může vybrat a také pustit, kdy chce.

"Velká" rada pro vysílání, která nyní reguluje činnost televizí a rádií, by tak nyní dohlížela i na vysílání na internetu či webová videa na vyžádání. Tím chce EU a s ní i Česko zavést stejné podmínky pro provozovatele vysílání v televizi i na internetu.

Podle internetových podnikatelů je přitom efektivnější a levnější samoregulace, než dohled státu.

Proto založili zmíněnou samoregulační komisi. Konkrétními prohřešky proti etice by se měla zabývat hlavně na základě podnětů internetových uživatelů. Zároveň bude provádět monitoring.

Své závěry by pak komise poskytovala právě radě pro vysílání, která bude mít v daných případech poslední slovo. Nový zákon přitom počítá s tím, že rada by se měla při případném udělování sankcí v podstatě řídit tím, na čem se shodne branže.

"RRTV se ukládá nejen povinnost se samoregulačními orgány průběžně spolupracovat, nýbrž i povinnost v případě určování výše pokuty za správní delikt přihlížet ke stanovisku těchto orgánů," píše se totiž v důvodové zprávě zákona. Vláda se jím má zabývat právě dnes.

"Zákon ještě není schválený a na nás je do té doby vytvoření pravidel a kodexů, podle kterých budeme při posuzování konkrétních videoobsahů a reklam postupovat," nastínila další kroky komise výkonná ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová.

Kromě ní byli do pětičlenného samoregulačního orgánu zvoleni zástupkyně portálu Seznam.cz Mária Čuhelová, Tomáš Jelínek za společnost Mediatel, právník Vladan Rámiš za mediální skupinu MAFRA a Alexandra Wünschová Pujmanová za společnost CET 21, která je držitelem vysílací licence televize Nova.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz