17. srpna 2009 0:05 Lidovky.cz > Byznys > Média

Český internet si sám chce hlídat etiku videa a reklamy, ustavil komisi

Kateřina Hrubešová, ředitelka Sdružení pro internetovou reklamu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Hrubešová, ředitelka Sdružení pro internetovou reklamu | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vydavatelé internetových médií a zadavatelé webové reklamy si vytvořili samoregulační komisi, která má od září sledovat případné prohřešky proti etice v ramci internetových videí a reklamy.

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), které vydavatele a inzerenty sdružuje, tak činí před přijetím nového zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání.

Ten by měl nejpozději do konce roku implementovat čerstvou mediální směrnici Evropské unie do českého práva. Norma mimo jiné zavádí regulaci "nelineárních služeb", čímž je míněno video na internetu, které si uživatel může vybrat a také pustit, kdy chce.

"Velká" rada pro vysílání, která nyní reguluje činnost televizí a rádií, by tak nyní dohlížela i na vysílání na internetu či webová videa na vyžádání. Tím chce EU a s ní i Česko zavést stejné podmínky pro provozovatele vysílání v televizi i na internetu.

Podle internetových podnikatelů je přitom efektivnější a levnější samoregulace, než dohled státu.

Proto založili zmíněnou samoregulační komisi. Konkrétními prohřešky proti etice by se měla zabývat hlavně na základě podnětů internetových uživatelů. Zároveň bude provádět monitoring.

Své závěry by pak komise poskytovala právě radě pro vysílání, která bude mít v daných případech poslední slovo. Nový zákon přitom počítá s tím, že rada by se měla při případném udělování sankcí v podstatě řídit tím, na čem se shodne branže.

"RRTV se ukládá nejen povinnost se samoregulačními orgány průběžně spolupracovat, nýbrž i povinnost v případě určování výše pokuty za správní delikt přihlížet ke stanovisku těchto orgánů," píše se totiž v důvodové zprávě zákona. Vláda se jím má zabývat právě dnes.

"Zákon ještě není schválený a na nás je do té doby vytvoření pravidel a kodexů, podle kterých budeme při posuzování konkrétních videoobsahů a reklam postupovat," nastínila další kroky komise výkonná ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová.

Kromě ní byli do pětičlenného samoregulačního orgánu zvoleni zástupkyně portálu Seznam.cz Mária Čuhelová, Tomáš Jelínek za společnost Mediatel, právník Vladan Rámiš za mediální skupinu MAFRA a Alexandra Wünschová Pujmanová za společnost CET 21, která je držitelem vysílací licence televize Nova.

Ondřej Aust, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...