Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Český rozhlas kolauduje své přestavěné historické sídlo

Média

  9:51
PRAHA - Veřejnoprávní Český rozhlas po pěti letech dokončuje přestavbu svého historického sídla na pražské Vinohradské třídě. Jde o největší rekonstrukci za osmdesát let, co budova stojí.

Rekonstrukce budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Rozhlas na ni vynaložil víc než půl miliardy korun, aby šel technologicky s dobou a měl i kam usadit své zaměstnance, kterých přibývá.

Kolaudace začala tuto středu. „Lhůta pro sledování vad a nedodělků včetně kolaudačních závad bude probíhat do 14. června,“ informoval Radu Českého rozhlasu ekonomický ředitel Zdeněk Vodsloň. Završuje se tak vznik rozhlasového komplexu ohraničeného ulicemi Vinohradská, Balbínova a Římská.

Novému studiovému domu v Římské už před devíti lety ustoupil nejstarší trakt budovy Vinohradská, byl zbourán. První etapa rekonstrukce začala v roce 2004, druhá, větší na podzim 2007. V domě má být hlavně administrativa.

Zaměstnanci se mají zpět na Vinohradskou stěhovat z nedaleké náhradní budovy už za pár týdnů. „Bylo řečeno, že od 1.
července bude lešení pryč a měla by být funkční vrátnice z Vinohradské,“ tlumočil údaje vedení rozhlasu předseda rady Jiří Florian.

Zbývají náročnější studia

Jak řekl generální ředitel rozhlasu Václav Kasík, na Vinohradské už jsou „z valné části“ hotova i studia pro ČRo4-Wave a Český rozhlas 6. Stanice se přesunou z Dykovy ulice. „Wave na začátku podzimu, Šestka v listopadu,“ podotkl Kasík k termínům, které se mohou ještě mírně měnit.

Ostatní stanice sídlí v novém domě v Římské. Na Vinohradské zbývá dodělat ještě tzv. vnitroblok. Tam budou studia pro náročnější nahrávky, třeba pro symfonický orchestr či dramatické hry. Ty se zatím natáčejí v Plzni či Ústí.

Stavba se prodraží nad plán

Zhotovitel stavby, sdružení OHL ŽS a Hochtief, zatím vyfakturoval asi dvě třetiny plánovaných nákladů. „Hlavní budova, to jest čtyři pětiny objemu stavby, je téměř zkolaudovaná, zatím bylo zaplaceno zhruba 350 milionů,“ uvedl Kasík.

K tomu bude rozhlas platit právě za dosud nedokončený vnitroblok. „Toho se trochu obávám, protože studia jsou nejdražší ze všeho. Stavebně, konstrukčně je to dům v domě a co se vybavení týče, je to mnohem náročnější než administrativní část,“ tvrdí Florian.

Radní teď kritizují vedení, že se stavba vinou nedostatků a víceprací prodražuje. „Původní plán byl 524 milionů. Dnes máme avíza, že se stavba prodraží, připustili jsme nezbytnost doplňujících prací,“ přiznává Kasík. „Je to historická budova, která v sobě měla obrovské množství nepoznaného,“ tvrdí s odkazem na stav železné, následně obestavěné konstrukce budovy.

Radní měli výhrady k dodatkům smlouvy, které mají cenu stavby navýšit o desítky milionů korun. Vadí třeba prodražení fasády. „Byla původně rozpočtována na jeden milion korun, teď má stát 13 milionů. Máloco se dá tak přesně změřit jako fasáda,“ míní Florian.

Šéfové rozhlasu se hájí, že fasáda se prodražila kvůli památkářům. Už dřív ale uvedli, že v projektu se po zahájení přestavby musela dělat víc než stovka oprav.

Prodat stará sídla?

Debata se zřejmě povede i o to, zda se má rozhlas zbavit domů, v nichž dosud sídlí Wave a „Šestka“. Na prodeji sídla Wave v žižkovské Jeseniově ulici se rozhlas i rada shodují, kupec ale zatím není. Radním vadí, že se už dřív nepodepsala předběžná smlouva, teď se prý v důsledku krize utrží méně.

Vilu v Dykově ulici, odkud teď vysílá ČRo6, Kasík přemýšlí využít pro školení či vzdělávání. Radní Ladislav Jíša a Dana Jaklová naopak nedávno znovu navrhli, aby rozhlas objekt prodal.

Autor: