Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rozhlas se bojí ztráty Rádia Česko. Na frekvenci má zálusk Evropa 2

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český rozhlas nesouhlasí s tím, aby stoprocentní podíl v provozovateli BBC Radiocom získala soukromá společnost Lagardere Active, provozovatel stanic Evropa 2 či Frekvence 1. Požaduje po Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), aby žádost o získání frekvencí po BBC zamítla.

ČRo o tom informoval v tiskové zprávě. Lagardere se proti stanovisku Českého rozhlasu ohradila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vedení Českého rozhlasu vyjadřuje nad žádostí, která by vedla k ovládnutí stávajícího vysílání dvou rozhlasových stanic veřejné služby komerčním subjektem, značné znepokojení a vyslovuje naději, že tento záměr nebude uskutečněn," uvedl mluvčí rozhlasu Jakub Čížek.

Rozhlas se snaží účelově ovlivňovat radu, tvrdí Lagardere

Lagardere vyjádření ČRo odmítla. "Jsme pevně přesvědčeni, že spolupráce BBC a Lagardere nejenom umožní zachování hodnotného vysílání BBC v ČR, ale přinese navíc i větší pestrost v segmentu stanic mluveného slova. Tento segment by v ČR byl jinak naopak zcela pod dominantním vlivem veřejnoprávního ČRo," uvedla společnost.

Vyjádření ČRo Lagardere označila za "nevhodný pokus ovlivňovat jednání a rozhodování RRTV v probíhajícím správním řízení". "Lagardere vyzývá ČRo, aby zanechal účelového ovlivňování a zkreslenou prezentací faktů směrem k odborné i široké veřejnosti v souvislosti s danou kauzou, protože by takovým jednáním ČRo mohlo docházet k poškozování společnosti Lagardere," uvedl ředitel Miroslav Hrnko.

Britská BBC chce českého vlastníka kmitočtů prodat

Společnost BBC Radiocom, která má v ČR licenci k provozování stanice BBC, podala v prosinci k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání žádost o předchozí souhlas s převodem 100 procentního obchodního podílu z britské veřejnoprávní BBC na obchodní společnost Lagardere Active.

Mediální skupina Lagardere v ČR provozuje komerční rádia Evropa 2, Frekvence 1, Bonton a Dance Radio, její součástí je také mediální zastupitelství dalších komerčních rozhlasových stanic.

Duhan: Proč prodávat veřejnoprávní stanici do komerčních rukou?

Český rozhlas nesouhlasí ani se změnou vlastníka, ani s případnou změnou platných licenčních podmínek, podle nichž musí stanice BBC vysílat pořady BBC World Service v angličtině a pořady dodávané Českým rozhlasem.

"Bylo by velmi nešťastné a pro pověst ctihodné BBC jistě nikoliv povzbuzující, kdyby unikátní soubor dvanácti kvalitních kmitočtů v pásmu FM byl prostřednictvím prodeje podílu BBC v dceřiné společnosti BBC Praha vyveden z prostoru veřejné služby pro potřeby komerčního vysílání," uvedl ředitel rozhlasu Peter Duhan.

BBC kmitočty získala na osobní žádost Thatcherové

BBC získala soubor vysílacích kmitočtů na základě osobní žádosti předsedkyně vlády Margaret Thatcherové prezidentu Václavu Havlovi během její oficiální návštěvy v Praze v září 1990.

O přidělení kmitočtů rozhodla na základě této diplomatické žádosti tehdejší vláda a britská BBC se tak stala jednou z prvních svobodných rozhlasových stanic, která získala v tehdejším Československu oprávnění k vysílání. Tyto kmitočty se později staly součástí nové licence, kterou v roce 1998 RRTV přidělila dceřiné společnosti BBC Radiocom.

Bývalý člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba ve čtvrtek podal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání podnět k odnětí vysílací licence BBC pro dlouhodobé porušování licenčních podmínek. Licence BBC byla podle něj v souladu se zákonem vydána k vlastnímu vysílání a případnému přebírání programu a nikoliv k převzatému vysílání programu společností, neregistrovaných českým právem jako obchodní společnost.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz