Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas nominoval na ředitele šest lidí. Zvolit ho ale nemůže

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

PRAHA Rada Českého rozhlasu na svém dnešním zasedání oznámila nominace na post nového generálního ředitele rozhlasu. Do prvního kola volby nominovala rada Petera Duhana, Jiřího Franze, Hanu Hikelovou, Petra Matoulka, Jana Mengera a Karla Zíku. Rada však stále nemá dost členů na to, aby nového ředitele zvolila.

Přihlášky musejí uchazeči odeslat radě do 10 května. Na základě hlasování členů rady pak budou vybráni zájemci, kteří postoupí do druhého kola. Ve druhém kole bude zvolen generálním ředitelem ten uchazeč, který získá hlasy minimálně šesti členů rady. Ta je však v současnosti pouze pětičlenná, tudíž nemůže nyní o novém generálním řediteli rozhodnout.

Veřejnoprávní rozhlas vede od února prozatímně Peter Duhan, dřívější programový ředitel. Loni zvolený Richard Medek odstoupil ke konci února ze zdravotních důvodů. Kvůli pochybením při rekonstrukci přišel loni v létě o místo předchozí ředitel ČRo Václav Kasík, kterého Medek v září nahradil. Hikelová je současnou ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu.

Volbu nového ředitele komplikuje fakt, že letos v únoru skončilo období třem členům rady. Nyní jich je v radě pět, v případné nové volbě generálního ředitele ale musí zvednout ruku pro jednoho kandidáta nejméně šest členů rady ze zákonem stanovených devíti. Rozhlasové radní jmenuje na šest let poslanecká sněmovna, která ale bude o doplnění rady zřejmě rozhodovat až po květnových volbách.

Rada dále schválila personální změny, které provedl prozatímní ředitel Duhan. Novým šéfredaktorem Českého rozhlasu 2 Praha se od začátku května stane Jaromír Ostrý. Ten nahradí Jiřího Vejvodu, který ke konci dubna rezignoval na svou funkci. Český rozhlas 6 už od půlky dubna řídí Daniel Raus, který vystřídal Radko Kubička.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...