Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas rozjede akci proti neplatičům. Sestavil seznam 82 tisíc domácností

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

PRAHA Český rozhlas rozjede vůbec největší akci proti neplatičům poplatků. Veřejnoprávní rádio si vytipovalo 82.000 domácností, po nichž bude 45 korun měsíčně vyžadovat. Teoreticky by tak rozhlas mohl nově získávat přes 44 milionů za rok.

Co je považováno za rozhlasový přijímač?

Podle současného zákona o poplatcích se za rozhlasový přijímač považuje například rádio, radiobudík, autorádio, minivěž, počítač nebo notebook, který má tuner, dále televizor se set-top-boxem nebo tunerem anebo s příjmem programů kabelové televize.

Na zasedání Rady Českého rozhlasu to sdělila ředitelka odboru rozhlasových poplatků Dana Francová. Razantní strategii původně zaměřenou na 107.000 domnělých neplatičů z řad fyzických osob nakonec rozhlas překvalifikoval na „aktivní“ postup proti 82.000 z nich, píše server Mediář, který zprávu přinesl.

Stopa podle elektřiny

Rozhlas sestavil seznam domnělých hříšníků podle jednoduchého klíče: porovnal své databáze s databázemi dodavatelů energie. Zákon totiž říká, že každý odběratel elektřiny je pokládán za majitele rozhlasového přijímače, pokud ovšem čestně neprohlásí, že jej nemá. V databázích distributorů elektřiny přitom rozhlas vycházel z toho, že jsou evidovanými poplatníky České televize (rozhlas a televize mohou databáze sdílet, zákon to připouští).

Jak bude akce rozhlasu probíhat:

Rozhlas podle Mediáře údajné neplatiče osloví písemně, a to ve dvou vlnách. 60.000 z nich obešle v pondělí 11. srpna, zbylých 22.000 po měsíci. „Nejdeme do minulosti, jdeme do budoucnosti. Vyzveme lidi, aby si zkontrolovali, jestli mají být plátci poplatku, anebo aby zaslali čestné prohlášení, že přijímač nemají,“ uvedla Francová.

Neozvou-li se oslovení do 10. listopadu, přijdou jim upomínky s žádostí zaplatit přirážku 5.000 Kč za to, že nesplnili evidenční povinnost. Pokud platba nepřijde rozhlasu ani poté, přistoupí k soudnímu vymáhání.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.