Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas by se měl zamyslet nad obsahem a programovou nabídkou, říká zpráva vysílací unie

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český rozhlas (ČRo) se podrobil mezinárodnímu srovnávacímu procesu s cílem zjistit, jestli dostatečně naplňuje roli média veřejné služby. Ze závěrů hodnotící analýzy Evropské vysílací unie (EBU) vyplývá, že ČRo hodnoty média veřejné služby splňuje. Zlepšit by ale měl vlastní znalosti o posluchačích, s čímž souvisí i nutné zamyšlení se nad obsahem a programovou nabídkou.

Analýza EBU Peer-to-Peer zjišťovala, jestli ČRo naplňuje hodnoty, které jsou podle EBU kritérii pro média veřejné služby. „Peer-to-Peer hodnotící proces se dělá na pozadí šesti základních hodnot. Jsou to univerzalita, nezávislost, znamenitost, rozmanitost, odpovědnost a inovace,“ uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

Z analýzy vyplývá, že hodnotitelé chválili zejména postavení rozhlasu, ať už jde o jeho tradici nebo výzkumnou oblast. Také vyzdvihovali jeho nezávislost a důvěryhodnost, programovou pestrost a transparentnost. „Kvitován byl sociální přesah instituce, příkladem je nadační fond Českého rozhlasu a jeho projekt Světluška,“ doplnil Zavoral. 

Součástí analýzy EBU byla také doporučení, na kterých oblastech podle hodnotitelů nadále pracovat. Podle analýzy by ČRo měl více poznávat preference posluchačů, a také se zamyslet nad obsahem a programovou nabídkou. EBU doporučila propracovanější vizi směřování a snahu nadále řešit otázky financování ČRo. „Zhruba pětadevadesát procent rozpočtu je naplněno z rozhlasových poplatků, nejsem ten, kdo by podporoval navyšování reklamního času. Na druhou stranu poplatek ve výši 45 korun je pro nás do budoucna neakceptovatelný, mě by potěšilo navýšení poplatku alespoň o pět korun,“ konstatoval na téma financování Zavoral. 

Co všechno hodnocení předcházelo vysvětlila manažerka pro strategický rozvoj ČRo Martina Poliaková. „Museli jsme vyplnit sebehodnotící dotazník, celkově asi padesát stránek. Další hodnocení bylo přímo na místě. Každý z šesti hodnotitelů poté vypracoval vlastní zprávu“ řekla Poliaková. 

ČRo hodnocení podstoupil na základě rozhodnutí Zavorala. EBU ho provádí od roku 2016, první institucí, která analýzu dobrovolně podstoupila byla Česká televize, hodnocen byl také například finský veřejnoprávní vysílatel YLE. ČRo byl sedmou institucí, která hodnocení absolvovala.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!