Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas spustil projekt "Před 100 lety". Mapuje začátek 1. světové války

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

PRAHA Český rozhlas připravil nový projekt zaměřený na historické události, tentokrát spojené se zahájením 1. světové války. V předvečer výročí sarajevského atentátu odstartoval "přímý přenos" Před 100 lety, který posluchači mohou sledovat na speciálním webu, Facebooku a Twitteru. Informovala o tom mluvčí Tereza Krásenská.

"Vrátit se o 100 let zpátky a žít hodinu po hodině zajímavé období velké války, sledovat osudy českých legionářů, ruskou revoluci, vznik ČSR, připomenout si sarajevský atentát a také dobu stařičkého mocnáře Františka Josefa, Edisonových vynálezů, začátků kinematografie, umělecké moderny atd. To vše umožní náš nový projekt 'Před 100 lety'," uvedl jeho spoluautor a ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček.

Na webu www.pred100lety.cz lze najít čtyři hlavní témata: Bitvy, Příběhy, Polní pošta a Špioni. Na facebookovém profilu se den po dni budou objevovat zprávy o všech důležitých okamžicích, které se tehdy odehrály a také pohled na tehdejší životní styl. Na twitterovém účtu pak zaznívají subjektivní komentáře autentických postav, například formou deníkových zápisků legionářů.

Na sté výročí první světové války se zaměřila i další evropská média veřejné služby. "Český rozhlas se navíc zapojil spolu s dalšími zhruba dvaceti veřejnoprávními rozhlasy, například s britským BBC, švédským SR či ruským RTR Radio Russia, do mezinárodního projektu, který organizuje Evropská vysílací unie. Výsledkem je interaktivní mapa Evropy, která je umístěna na webu www.pred100lety.cz, a obsahuje odkazy na pořady Českého rozhlasu, i dalších evropských rádií," uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Letošnímu výročí se mají věnovat také rozhlasové pořady, například Příběhy 1. světové války - 12 patnáctiminutových dokumentů určených pro ČRo Dvojka a síť regionálních stanic. Komentované ukázky z dopisů a deníků Polní pošta bude vysílat ČRo Vltava v pořadu Víkendová příloha. Bitvy 1. světové války pak představují ambiciózní projekt šesti hodinových dokumentárních dramat pro ČRo Vltava a reprízovaných na ČRo Plus.

Rozhlas má s projekty zaměřenými na historické události zkušenost. Celý letošní rok v rámci akce Znovu89 nabízí články, archivní zvuky a dobové fotografie, které se objevují rovněž na sociálních sítích. Loni slavil úspěch s projektem Srpen 1968, který na stejném principu zprostředkovával "v přímém přenosu" okupaci Československa armádami pěti zemí Varšavské smlouvy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Prodej bytu 3+kk 70 m2
Prodej bytu 3+kk 70 m2

Laurinova, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav III
3 690 000 Kč