1. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas trestal za politický komentář

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

Vedení Českého rozhlasu potrestalo editora Rádia Česko i šéfredaktora stanice za to, že po prvním kole prezidentské volby pustili do vysílání nevyvážený politický komentář Adama Drdy, který je známý jako spoluautor dokumentárního cyklu Příběhy 20. století.

Na Drdův komentář si stěžoval Radě Českého rozhlasu publicista Štěpán Kotrba, který na ni upozornil na serveru Britské listy. Nelíbilo se mu například, že Drda mluví o "více než miliónu lidí, kteří nejsou stiženi stupidními předsudky… ..jejichž duchovní obzor přesahuje svět Krkonošských pohádek", že označuje Janu Bobošíkovou za legrační figuru nebo že nacionalistická kampaň Přemysla Sobotky byla strašně hloupá a naprosto iracionální. Kompletní Kotrbovy výtky najdete ZDE, přepis původní Drdovy glosy pak  ZDE.

Vedení Českého rozhlasu přiznalo, že udělalo chybu, když Drdovu glosu zařadilo. "Text tohoto externího autora, který Rádio Česko odvysílalo v pondělí 14. 1. 2013 a který se následně objevil na názorové stránce webu Českého rozhlasu, skutečně není v souladu s vnitřními pravidly Českého rozhlasu, speciálně v předvolebním období," uvedl ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř. Podle něj rozhlas potrestal "v souladu s interními předpisy" zodpovědného editora Rádia Česko. Potrestán byl také šéfredaktor stanice, který nese za vysílání Rádia Česko odpovědnost.

Anketa

Mají mít komentátoři Českého rozhlasu naprostou svobodu říkat do vysílání svůj názor

Ano, komentář vyjadřuje názor jednoho člověka 2521
Ne, komentáře u veřejnoprávních médií musí být naprosto vyvážené 904
Nedokážu jednoznačně posoudit 51

"V reakci na tento případ jsme všem šéfredaktorům a jejich prostřednictvím i editorům a redaktorům znovu připomněli pravidla předvolebního vysílání i základní pravidla vyplývající z Kodexu a dalších interních norem ČRo," potvrdil Pancíř.

aniMiloslav Janík

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?