31. května 2017 18:44 Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas zahájí od června v Praze řádné digitální vysílání v DAB+

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český rozhlas od 1. června spustí v Praze řádné digitální rozhlasové vysílání na platformě DAB+. Posluchačům bude nabízet v digitální kvalitě všechny své celoplošné, příslušné regionální i digitální stanice. Do konce roku přibude vysílání v Brně, Plzni a Ostravě, což dohromady představuje pokrytí přes 40 procent populace. Uvedli to ve středu zástupci rozhlasu na tiskové konferenci.

Roční provoz multiplexu v síti Praha, Brno, Ostrava a Plzeň bude stát 12,9 milionu korun. „DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet. Současné řádné vysílání navázalo na vysílání experimentální, které jsme zahájili v srpnu 2015. Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Řádné vysílání v Praze kontinuálně navazuje na experimentální vysílání s Českými Radiokomunikacemi, které zajistí i řádný provoz. Český rozhlas musel čekat na přidělení řádných kmitočtů pro digitální vysílání, které umožnilo až vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016 v návaznosti na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání.

Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou nyní prakticky vyčerpané a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. Toto omezení je hlavní bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v Česku.

„Spuštění vysílání v DAB+ neznamená měnit přijímače a stále platí, že ČRo bude rozvíjet celý distribuční mix. Pro mě je zásadní, aby rozhlas byl tam, kde jsou posluchači, a aby si DAB+ našel posluchače i mezi těmi, kteří dosud třeba rozhlas neposlouchali,“ dodal Zavoral.

Přednostmi digitálního rozhlasového vysílání DAB+ jsou kvalitnější zvuk, srovnatelný s poslechem HiFi sestav, digitální příjem programů bez nutnosti zatěžovat datové sítě a platit za přístup k internetu, možnost přímého digitálního záznamu, jednoduchá volba programu a možnost doprovodných informací a aplikací. Pro lepší příjem i v členitých oblastech je potřeba menší vyzářený výkon vysílačů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!