Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas zahájí od června v Praze řádné digitální vysílání v DAB+

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český rozhlas od 1. června spustí v Praze řádné digitální rozhlasové vysílání na platformě DAB+. Posluchačům bude nabízet v digitální kvalitě všechny své celoplošné, příslušné regionální i digitální stanice. Do konce roku přibude vysílání v Brně, Plzni a Ostravě, což dohromady představuje pokrytí přes 40 procent populace. Uvedli to ve středu zástupci rozhlasu na tiskové konferenci.

Roční provoz multiplexu v síti Praha, Brno, Ostrava a Plzeň bude stát 12,9 milionu korun. „DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet. Současné řádné vysílání navázalo na vysílání experimentální, které jsme zahájili v srpnu 2015. Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Řádné vysílání v Praze kontinuálně navazuje na experimentální vysílání s Českými Radiokomunikacemi, které zajistí i řádný provoz. Český rozhlas musel čekat na přidělení řádných kmitočtů pro digitální vysílání, které umožnilo až vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016 v návaznosti na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání.

Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou nyní prakticky vyčerpané a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. Toto omezení je hlavní bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v Česku.

„Spuštění vysílání v DAB+ neznamená měnit přijímače a stále platí, že ČRo bude rozvíjet celý distribuční mix. Pro mě je zásadní, aby rozhlas byl tam, kde jsou posluchači, a aby si DAB+ našel posluchače i mezi těmi, kteří dosud třeba rozhlas neposlouchali,“ dodal Zavoral.

Přednostmi digitálního rozhlasového vysílání DAB+ jsou kvalitnější zvuk, srovnatelný s poslechem HiFi sestav, digitální příjem programů bez nutnosti zatěžovat datové sítě a platit za přístup k internetu, možnost přímého digitálního záznamu, jednoduchá volba programu a možnost doprovodných informací a aplikací. Pro lepší příjem i v členitých oblastech je potřeba menší vyzářený výkon vysílačů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.