Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Internet a sociální sítě: Chávez bojuje i virálně

Hugo Chávez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugo Chávez | foto: ČTK

CARACAS Venezuelu čeká občanská válka, pokud v říjnových prezidentských volbách nynější prezident Hugo Chávez neobhájí svůj mandát. Prohlásil to v sobotu sám Chávez s tím, že vítězství jeho pravicového protikandidáta by uzavřelo čtrnáctileté období socialistických reforem. To by prý nevyhnutelně vedlo k válce. V boji o voliče chce Chávez využít i sociální sítě jako Twitter.

Prezidentské volby čekají Venezuelu 7. října a oficiální kampaň začala 1. července. Chávezův protikandidát, čtyřicátník Henrique Capriles, spustil kontaktní volební kampaň a příznivce získává cestováním po celé zemi.

To si Chávez vzhledem ke stavu svého zdraví nemůže ani zdaleka dovolit. Jeho rekonvalescence, vyvolaná trojí operací zhoubného nádoru v pánvi, mu brání vést plnohodnotnou kampaň na venezuelském venkově. Důležitou prezidentovou zbraní se proto mají stát elektronická média, zejména sociální síť Twitter.

Dvě stovky pomocníků

Venezuela je tweety posedlá a sedmapadesátiletý Chávez chce podle místních médií chytit příležitost za pačesy. Svůj účet už zřídil v roce 2010 a dnes má 3,2 milionu stoupenců.

Veřejný ohlas na Chávezovy síťové aktivity je prý takový, že prezident musel najmout 200 pomocníků, kteří vyřizují jeho elektronickou poštu.

ČTĚTE VÍCE

Twitterový účet prezidenta návštěvností překonal největší venezuelskou opoziční televizi Globovision.

Chávez je prý tak nadšen, že využívání Twitteru vřele doporučil i svým přátelům a spolubojovníkům - levicovému bolivijskému vládci Evo Moralesovi a kubánskému vůdci Fidelu Castrovi.

Dvouciferný náskok

Podle většiny průzkumů má Chávez velkou šanci v říjnových volbách zvítězit, před svým rivalem Caprilesem mívá v preferencích až dvouciferný náskok.

Prezident v kampani aktivně využívá svou nemoc, z níž se prý úplně zotavil. Uzdravení označuje za "zázrak" a projev prozřetelnosti.

Chávezova elektronická kampaň je propracovaná. Ti, kdo nemají přístup k internetu, mohou jeho tweety dostávat přes SMS. Na Chávezových webových stránkách je možné objednat příjem tweetů v reálném čase či s noční pauzou.

Počtem stoupenců svého twitterového účtu se venezuelský prezident řadí na 179. místo na světě. Capriles jich má třetinu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!