Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Chceme vědět, co vše odvysíláte k volbám, píše rada televizím

Mirek Topolánek v pořadu Otázky Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v pořadu Otázky Václava Moravce | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Rada pro vysílání, dohlížející na vyváženost publicistiky i zpráv, si od všech televizí vyžádala přehled pořadů, které chystají k volbám.

Regulátor vysílání se letos rozhodl k neobvyklému kroku. Už v srpnu chce vědět, co vše chtějí televize vysílat k parlamentním volbám, jež mají proběhnout v říjnu.

Provozovatele televizí proto Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) už v červenci obeslala dopisem, v němž žádá o informaci, v jakých zpravodajských a publicistických relacích se televize budou volbami zabývat, jaké chystají předvolební diskuse, kde plánují prezentovat kandidáty či zda počítají třeba i s pozvánkami politických stran na předvolební mítinky.

Jiří Paroubek se občerstvuje

Radní zajímají názvy a vysílací časy pořadů i jak televize "redakčně zajistí" zákonem vyžadovanou objektivitu a vyváženost. Na dopis odeslaný v závěru července chtějí odpověď do měsíce, ještě v srpnu.

"Nic takového jsme nikdy předtím neobdrželi," říká mluvčí Novy Michaela Fričová. Odpověď prý už ale stanice chystá. Prima ji už poslala: "Radu jsme informovali v obecné rovině o typech pořadů, které v souvislosti s volbami připravujeme," řekla mluvčí Primy Jana Kocová a věc dál nekomentovala.

Jiné nestandardní krok rozhořčil. "RRTV je státním orgánem v oblasti vysílání a jako taková může vysílání monitorovat a porušení zákona následně správně trestat. V žádném případě však nemá právo vyžadovat po vysílatelích dramaturgické plány budoucích pořadů," vadí Milanu Brunclíkovi, který právně zastupuje některé regionální televize právě při jejich sporech s radou. "V inkriminovaném dopise rada dokonce termínuje podání zprávy, které si vykládám jako jakési předběžné sebeudání, co a jak která stanice vyprodukuje k volbám," dodává Brunclík.

"Není to direktivní nařízení, slouží jen k tomu, abychom si udělali představu o rozsahu, který budeme muset monitorovat, abychom po skončení voleb mohli napsat analýzu," říká předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. Doplnila, že povinnost sledovat vysílání kvůli hodnocení radě nakazuje zákon.

Veškerý program obecně úřad rady ale sledovat nezvládá. Rada často řeší problémy až po stížnostech diváků. "Když neděláme žádný monitoring, jsme kritizováni, když pořádný, také se to nelíbí," říká Kalistová. Teď se prý rada rozhodla pro "podrobný monitoring".

Ne všichni vysílatelé kritizují radu veřejně. Někteří přitom míní, že dát hodně dopředu údaje o programu je ošemetné. Prý by mohli být trestáni za nedodržení plánu vysílání, kdyby jej mezitím změnili. "Pokud nám ty informace nechtějí poskytnout a myslí, že je to zásah do jejich suverenity, my to budeme respektovat," tvrdí šéfka radních.

Do rady nedávno poslanci zvolili několik nových členů. Zatímco Kateřina Kalistová šéfovala kulturní komisi ČSSD, čerstvý místopředseda rady Milan Bouška byl zase mluvčím ODS. I několik dalších radních má blízko k dvěma největším parlamentním stranám. Šéfka rady přitom odmítá, že by plán podrobně sledovat předvolební pořady jakkoli iniciovali politici.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...