8. ledna 2016 6:14 Lidovky.cz > Byznys > Média

Chovanec by internetu rád nasadil obojek

Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Internet by v Česku v budoucnu mohl ztratit jednu ze svých základních premis – anonymitu. Ožehavé téma, které roky řeší vlády i uživatelé po celém světě, teď vytahuje na stůl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj uzrála doba na to, začít se bavit o různých možnostech přístupu ke světové informační síti.

„Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ řekl LN Chovanec s tím, že i ti, kdo plédují za svobodu internetu, přece nechtějí, aby se stal rejdištěm zločinců a semeništěm hnutí propagujících zlo. Jak by si řešení tohoto problému představoval, však nesdělil.

Pokusy o deanonymizaci internetu lze najít v zahraničí. Bez ohledu na zvolený způsob provedení však všechny narazily na silnou veřejnou kritiku. Nejdále v tomto směru v Evropě zašlo Rusko, kde se bez osobní identifikace není možné přihlásit k veřejným wi-fi sítím.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Jízdenková finta ve Státní tiskárně cenin

Český stát obchoduje s firmou, která je historicky dávána do souvislosti s politickým podnikatelem Ivem Rittigem. Státní tiskárně cenin (STC), která je firmou spadající pod ministerstvo financí, dodává ceninové papíry na výrobu alkoholových a cigaretových kolků společnost SPM – Security Paper Mill (dříve Neograph). Tiskárnu ovládá podnikatel a finančník Michael Broda, jehož jméno zaznělo v policejních odposleších zachycujících debatu mezi Rittigem a jemu blízkým právníkem Davidem Michalem v pražském hotelu Ventana.

STC zakázku na dodávku ceninového papíru zadávala podobně jako pražský dopravní podnik své jízdenky – tedy bez výběrového řízení. Právě kvůli této zakázce přitom Rittig a spol. čelí trestnímu stíhání.

  • Dění v lékovém ústavu se vyostřuje

Ministr zdravotnictví odmítá jít na ruku monopolnímu dodavateli IT technologií. Stát není dojná kráva, říká.

  • Levně na dovolenou v teple

Letenky do vzdálených exotických destinací se dají sehnat i za částky jen lehce přesahující 10 000 korun. A koupit je lze snadno přes internet nebo chytrý mobil. Není divu, že létá stále více lidí.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz