21. března 2018 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína chce spojit národní rozhlasové a televizní stanice. Vznikne mediální gigant

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching. | foto: Reuters

PEKING Čína se chystá vytvořit nový vysílací gigant spojením svých největších státních televizních a rozhlasových stanic. Země tak chce rozšířit svou globální zpravodajskou stopu a posílit svůj vliv v zahraničí. Nový gigant se má jmenovat Hlas Číny, napsal list Financial Times.

Podle plánu se spojí televizní stanice CCTV a dvě státní rozhlasové platformy China Radio International (CRI) a China National Radio. Cílem nové sloučené firmy bude šířit čínské poselství za hranice země. Hlavní náplní bude zveřejňování teorií, pokynů a politik komunistické strany a posílení mezinárodních vysílacích kapacit, uvedl čínský stranický list People’s Daily.

Sloučení mediálních firem je součástí širšího vládní plánu restrukturalizace schváleného na výročním zasedání čínského parlamentu. Tento krok je také jednou z nejdůležitějších částí změn ve státních médií v rámci snahy Číny vytvořit národního zpravodajského šampiona, který by mohl konkurovat globálně západním zpravodajským médiím.

Čínský model má být alternativa pro západní politiky

Pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se snaží vládnoucí komunistická strana prodat svůj čínský model vládnutí a hospodářského vývoje jako alternativu západním politikám. „(Čínský model) nabízí novou možnost pro další země a národy, které chtějí urychlit svůj rozvoj při zachování své nezávislosti,“ prohlásil tento týden Si.

Ve snaze zlepšit svůj globální obraz Čína masivně investuje do zahraničních médií a vzdělávacích iniciativ. Součástí toho je síť Konfuciových institutů, které vyučují čínskou kulturu a jazyk a nacházejí se v areálech západních univerzit.

Čínská CCTV je důležitou součástí vládní snahy o posílení vlivu země nenásilným způsobem. V roce 2016 změnila značku svých zahraničních sítí na CGTN, v současnosti má více než 70 zámořských kanceláří. Rozhlasová CRI, se kterou se má CCTV spojit, vysílá ve více než 60 jazycích ze 70 stanic v zámoří. CCTV také vysílá na tisících zahraničních kanálech, nabízí zdarma videoobsah a zpravodajství pro zahraniční organizace v rámci licenčních smluv.

ČTK
  • 1Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.