21. března 2018 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína chce spojit národní rozhlasové a televizní stanice. Vznikne mediální gigant

Čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching. | foto: Reuters

PEKING Čína se chystá vytvořit nový vysílací gigant spojením svých největších státních televizních a rozhlasových stanic. Země tak chce rozšířit svou globální zpravodajskou stopu a posílit svůj vliv v zahraničí. Nový gigant se má jmenovat Hlas Číny, napsal list Financial Times.

Podle plánu se spojí televizní stanice CCTV a dvě státní rozhlasové platformy China Radio International (CRI) a China National Radio. Cílem nové sloučené firmy bude šířit čínské poselství za hranice země. Hlavní náplní bude zveřejňování teorií, pokynů a politik komunistické strany a posílení mezinárodních vysílacích kapacit, uvedl čínský stranický list People’s Daily.

Sloučení mediálních firem je součástí širšího vládní plánu restrukturalizace schváleného na výročním zasedání čínského parlamentu. Tento krok je také jednou z nejdůležitějších částí změn ve státních médií v rámci snahy Číny vytvořit národního zpravodajského šampiona, který by mohl konkurovat globálně západním zpravodajským médiím.

Čínský model má být alternativa pro západní politiky

Pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se snaží vládnoucí komunistická strana prodat svůj čínský model vládnutí a hospodářského vývoje jako alternativu západním politikám. „(Čínský model) nabízí novou možnost pro další země a národy, které chtějí urychlit svůj rozvoj při zachování své nezávislosti,“ prohlásil tento týden Si.

Ve snaze zlepšit svůj globální obraz Čína masivně investuje do zahraničních médií a vzdělávacích iniciativ. Součástí toho je síť Konfuciových institutů, které vyučují čínskou kulturu a jazyk a nacházejí se v areálech západních univerzit.

Čínská CCTV je důležitou součástí vládní snahy o posílení vlivu země nenásilným způsobem. V roce 2016 změnila značku svých zahraničních sítí na CGTN, v současnosti má více než 70 zámořských kanceláří. Rozhlasová CRI, se kterou se má CCTV spojit, vysílá ve více než 60 jazycích ze 70 stanic v zámoří. CCTV také vysílá na tisících zahraničních kanálech, nabízí zdarma videoobsah a zpravodajství pro zahraniční organizace v rámci licenčních smluv.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!