Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína komplikuje prodej aplikace TikTok omezením vývozu umělé inteligence

TikTok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TikTok. | foto: TikTok

Peking/Washington Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala. Vlastníkem platformy TikTok je čínská společnost ByteDance.

Čínské ministerstvo obchodu i resort vědy a technologie rozšíření seznamu zdůvodnily „zformalizováním správy exportu technologií“ a „národní bezpečností“. Firmu ByteDance ani platformu TikTok nařízení výslovně nejmenují. Podle odborníků z nich ale vyplývá, že pokud by společnost ByteDance chtěla TikTok prodat zahraniční firmě, neobešla by se bez souhlasu vlády.

Americký prezident Donald Trump v polovině srpna nařídil, aby aktivity TikToku ve Spojených státech společnost ByteDance do 90 dní prodala. Pokud se tak nestane, hodlá tyto aktivity zakázat. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.

Tažení amerického prezidenta se v Číně dočkalo nesouhlasné reakce. Agentura Reuters situaci přirovnává k situaci, kdy by Peking to samé nařídil například společnosti Apple. Kritiky se dočkal též ByteDance, nacionalisté mu vyčítají, že na prodej aktivit TikToku v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandě vůbec přistoupil.

O koupi aplikace TikTok už projevily zájem americké společnosti Microsoft, Oracle či Walmart. Minulý týden skončil šéf aplikace Kevin Mayer po necelých čtyřech měsících ve funkci. Jako důvod uvedl výraznou změnu politického prostředí.

Změna čínských pravidel vývozu umělé inteligence je způsobem, jak se země snaží situaci ovlivnit, řekl serveru CNN Anupam Chander, což je expert na globální regulaci nových technologií z washingtonské Georgetownské univerzity.

„Umělá inteligence je základní technologie a jedním z klíčových sektorů, v nichž chce Čína Spojené státy předstihnout,“ řekla agentuře Bloomberg zakladatelka společnosti Silicon Dragon Ventures Rebecca Fanninová. „Tento odvetný tah Pekingu můžeme vnímat jako součást narůstajícího napětí mezi Čínou a Spojenými státy a jako součást studené války v odvětví technologií,“ dodala.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!