20. května 2015 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína nařídila zrychlení internetu. 82. místo na světě jí nevoní

Čínská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka. | foto: Shutterstock

PEKING Čína plánuje rozsáhlé investice do zrychlení internetu. Do konce roku 2017 za to utratí přes 1,13 bilionu jüanů, což je v přepočtu zhruba 4,5 bilionu korun. Strategii ve středu oznámila čínská státní rada.

Její zástupci dodali, že cílem investic je urychlit rozvoj sítí z optických vláken a mobilních sítí 4G. 

Čína se nyní z hlediska průměrné rychlosti připojení k internetu nachází podle údajů společnosti Akamai až na 82. příčce na světě, tedy například za Malajsií či Thajskem.

Podle státní rady hodlá země letos do rozvoje internetové sítě investovat přes 430 miliard jüanů. V příštích dvou letech pak plánuje vynaložit nejméně 700 miliard jüanů.

Zlepšení stavu internetové sítě je podle agentury Reuters klíčové pro budoucnost čínské ekonomiky, která loni zažila nejpomalejší růst za téměř čtvrt století. Peking se nyní snaží domácí hospodářství více zaměřit na sektor služeb a premiér Li Kche-čchiang považuje internet za jeden z nezbytných motorů této transformace.

Čínští státní mobilní operátoři China Mobile, China Unicom a China Telecom již minulý týden uvedli, že letos zlevní přenos dat a zvýší jeho rychlost. To by mohlo odstartovat masivní přechod zákazníků k rychlému internetu 4G.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!