13. srpna 2015 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čínský zátah na ‚mladé obscénisty‘. 120 skladeb je pod cenzurou

Hudba, která ohrožuje čínskou společnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudba, která ohrožuje čínskou společnost | foto: youtube.com

Čínské úřady si opět došláply na narušovatele harmonické společnosti a přišly s další internetovou cenzurou. Tentokrát ale důvodem zákazu nejsou přímo politicky nebo nábožensky citlivá témata. Čína zablokovala 120 hudebních skladeb, která jsou „eticky závadná“.

Čínské ministerstvo kultury přišlo se seznamem 120 čínských písní, které musejí hudební servery přestat nabízet k poslechu. Podle ministerstva jsou to skladby „podněcující obscénní jednání, násilí, zločinnost a ohrožující veřejnou mravnost“.

Většina těchto písní jsou přitom to, co bychom mohli nazvat českým a západním mainstreamem, jsou zaměřené na mládež, často dospívající náctileté a obsah textů se dá shrnout jako párty, bezstarostnost, ženy a respekt na ulici. Tedy typická „mačo“ hudba.

Jako ukázka může posloužit klip tachaj-wanského MC Hot-Dog, který se na nahrávce vyznává ze své lásky k ženám (píseň je v čínštině):

Reakce na tento zátah proti „nemravnostem“ je jako vždy takový, že mezi uživateli čínského internetu začali cirkulovat seznamy s odkazy, kde se všechny skladby, které jsou na seznamu, dají nalézt a stáhnout.

Zátah proti „nemravnostem“ přitom není nic nového a Čína svobodu internetu ořezává celkem pravidelně. Současně to i zapadá do celkové snahy komunistické strany vystrnadit západní kulturu z Číny. Podle všeho to ale je ze strany úřadů boj s větrnými mlýny.

Lidovky.cz