Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Čínské politbyro řídilo útoky na Google, tvrdí WikiLeaks

Čínské ústředí internetové společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské ústředí internetové společnosti Google | foto: Reuters

NEW YORK Za útoky na počítačové systémy společnosti Google stojí vysocí členové čínského komunistického vedení. Naznačují to dokumenty americké diplomacie zveřejněné serverem WikiLeaks, které o víkendu publikoval americký deník The New York Times.

Google napadení svých serverů hackery oznámil letos v lednu. Dva měsíce poté krátce své působení na čínském trhu omezil. Depeše poslaná z amerického velvyslanectví v Číně do Washingtonu cituje "dobře umístěný kontakt", podle nějž čínská vláda řídila narušení systémů Googlu.

"Podle našeho kontaktu byly přísně tajné operace řízeny na úrovni stálého výboru politického byra ústředního výboru," citovala dnes z listu agentura Reuters. Na útoky hackerů prý dohlíželi šéf komunistické propagandy Li Čchang-čchun a Čou Jung-kchang, jenž podle agentury AFP zodpovídá za bezpečnost země.

Oba jsou členové stálého výboru politického byra, který patří mezi nejvyšší orgány v hierarchii čínské komunistické strany.

Podle amerického listu z depeší není jasné, zda byli do digitálních útoků zapleteni čínský prezident a premiér. List zároveň upozornil, že zdroj uváděný v depeších v rozhovoru s ním popřel, že ví, kdo útok řídil.

Čína: Informace z WikiLeaks jsou absurdní

Google letos v lednu oznámil, že se stal obětí digitálního útoku, který má s vysokou pravděpodobností původ na čínském území. Čína se proti tomuto tvrzení ohradila. Napadeny prý byly také e-maily čínských aktivistů za lidská práva.

Požadavky čínských úřadů na cenzurování internetových služeb se Google v březnu pokusil obejít tím, že přesunul svůj vyhledávač z území vlastní Číny do Hongkongu. Spor skončil v červnu, kdy Google svůj původní čínský web google.cn zprovoznil.

Obsah internetové stránky WikiLeaks, která interní dokumenty americké diplomacie od minulého víkendu průběžně zveřejňuje, Čína ve čtvrtek bez dalšího komentáře označila za absurdní. Přístup na server v průběhu tohoto týdne blokovala.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...