7. listopadu 2013 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čínští hackeři útočí na USA. Řídí je prý speciální armádní útvar

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Navzdory veřejné kritice Čína nezastavila kybernetické útoky vedené proti americkým institucím a obchodním firmám. Uvádí to zpráva poradní skupiny amerického Kongresu, o níž ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Hackerské útoky má podle dokumentu na svědomí speciální útvar čínské armády známý jako "Jednotka 61398", který sídlí v Šanghaji. Čína obvinění odmítá.

Americká bezpečnostní agentura Mandiant letos v únoru obvinila čínskou armádu ze soustavného provádění hackerských útoků. Většina jejich terčů se údajně nachází ve Spojených státech, ale jsou také v Kanadě a Británii. "Je načase přiznat, že hrozba pochází z Číny. Chtěli jsme z naší strany udělat vše pro to, aby byli bezpečnostní experti připraveni na účinný boj proti této hrozbě," uvedla firma Mandiant.

Čína obvinění odmítla, ale útoky na krátkou dobu ustaly. Jednotka 61398 podle dnes zveřejněné americké zprávy ovšem jen změnila způsob svého chování, hackerských útoků a elektronické špionáže se nezřekla. Její útoky jsou zastřenější a boj proti nim je komplikovanější.

ČTĚTE TAKÉ:

V jednotce 61398 pracují zřejmě tisícovky lidí ovládající angličtinu i programování na počítačích, upozorňuje zpráva, podle níž tento útvar od roku 2006 ukradl stovky terabytů dat nejméně 141 nejmenovaným průmyslovým subjektům od chemiček, přes těžební společnosti až po telekomunikační firmy. Ukradeny byly informace různého druhu od plánovaných fúzích po e-maily vedoucích pracovníků společností.

Čína pokládá náplň práce útvaru 61398 za státní tajemství a čínské ministerstvo obrany popírá, že by bylo za iniciování hackerských útoků odpovědné. "Je neprofesionální a nepodložené obviňovat čínskou armádu z provádění kybernetických útoků bez nezvratných důvodů," uvedlo ministerstvo v reakci na americká obvinění.

Lidovky.cz, ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz