22. února 2012 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Média

Článek o ztraceném romském pokladníkovi byl kachna

Parlamentní listy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parlamentní listy. | foto: Parlementní listy.

PRAHA Sotva vznikla, hned Evropské romské straně utekl pokladník s vybranými penězi od uchazečů o vstup do této partaje. Taková zpráva se objevila 9. února na serveru Parlamentnílisty.cz a převzaly ji i některé významné zpravodajské weby. Nyní se ale ukázalo, že byla smyšlená.

O co šlo? Pokladník Jan Horváth se podle článku měl dostavit i s penězi na ustavující sjezd v Ústí nad Labem, jenže se neobjevil. Server Lidovky.cz se informaci od Parlamentních listů pokoušel ověřit na ústecké policii, kde o případu nevěděli. Zprávu proto nepřevzal.  

Václav Prokůpek

Václav Prokůpek

Postupně se ukazovalo, že článek redaktora Václava Prokůpka není podložený fakty. Server Romea.cz zjistil, že ani některá další tvrzení z něj nelze ověřit a osoby vystupující v textu jsou smyšlené. Dokonce ani zmiňovaná strana neexistuje.

Novinářská kachna

V dřívějších dobách vydavatelé neověřené informace opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky – enté – je zvukově podobná německému die Ente, česky kachna. Je tedy pravděpodobné, že za vznikem tohoto pojmu stojí tato slovní hříčka.

Zdroj: Wikipedia

Problematická je i samotná osoba redaktora. Václav Prokůpek v roce 2010 kandidoval za Dělnickou sociální stranu spravedlnosti v Olomouckém kraji, dvakrát byl souzen kvůli násilí. V Plzni napadl politika a dnešního poslance ODS Vlastimila Vilímce, podruhé důchodce. Podle Blesku je Prokůpek i zdatným podvodníkem - pod záminkou, že je advokát, lákal z lidí peníze.

 Omyl teď přiznala i redakce Parlamentních listů, podle níž Prokůpek tvrdil, že z akce existuje fotodokumentace a audiozáznam. "I přesto, že zpočátku ParlamentníListy.cz slovům redaktora, který byl bezproblémově odzkoušen na několika materiálech, věřily, po informacích zejména ze strany Patrika Bangy a Františka Kostlána (ze serveru Romea.cz, pozn. red.), stejně jako vlastní cestou, došla redakce k závěru, že materiál byl vylhaný a autor si téměř vše vymyslel," uvedla. 

ogoOndřej Golis