Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Krize v ČT vyšuměla, rada nevyřešila velký problém, říká mediální odborník

Média

  10:30
PRAHA - Systém volby radních vzbuzuje dojem, že kandidáty do rady veřejnoprávních médií navrhli občané, výběr ale bude jen na dohodě politiků, obává se vedoucím katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Bednařík. Z výběru radních by politiky úplně vyloučil. Měli by je vybírat vědecké a odborné instituce, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

PhDr. Petr Bednařík, Ph.D., vedoucí katedry mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. foto: MAFRA

Lidovky.cz: Obhájily podle vás současné rady veřejnoprávních médií svoji roli dozorčího orgánu?
Zrovna nedávná záležitost ve zpravodajství televize ukázala, že ve chvíli, kdy nastane velký problém, tak Rada ČT nedokáže vyjádřit stanovisko. Nějak to tam celé vyplynulo do ztracena.

Kdo chce do Rady ČT a ČRo?

Lidovky.cz: Mezi experty i politiky se opět skloňuje zásah do paragrafů. Co změnit, aby tu vznikl funkční kontrolní orgán?
Mediální rady svoji platnost určitě mají, ale pravomoce jsou špatně rozdělené. Třeba ředitel veřejnoprávního média je neustále pod tlakem, jestli ho rada nebude chtít odvolat. Mělo by být lépe definovaná pozice generálního ředitele tak, aby měl jistotu, že svoji práci může dělat, aniž by neustále slyšel, že může být odvolán.

Lidovky.cz: Jaké konkrétní změny by zákon potřeboval?
Měly by se upravit pravomoce rady a jejich možnosti schvalování rozpočtu. Zatím zákon hospodaření pojímá dost obecně. Musí být ale konkrétně řečeno: hospodářskou situaci veřejnoprávního média posoudí skupina odborníků, která určí, jestli jsou finanční záležitosti dobře spravované. K tomu komise dodá radě podklady, aby o tom jednala.

Lidovky.cz: Rozumím tomu správně, že by zmiňovaná skupina odborníků mluvila i do výše koncesionářských poplatků?
Ano, vyřešilo by to i problém i s koncesionářskými poplatky. Politici jsou ti, kteří ve výsledku odhlasují zákon určující jejich výši. V Německu na tohle mají princip, kdy skupina odborníků vypracuje analýzu, jak vysoký má být koncesionářský poplatek a politici to akceptují. U nás plno lidí komentuje hospodaření veřejnoprávních médií jen na základně povrchních informací, aniž vědí, jak daná instituce funguje.

Seznam kandidátů do Rady České televize.
Seznam kandidátů do Rady Českého rozhlasu.

Kandidáti do mediální rady. Pro náhled rozklikněte.

Lidovky.cz: Jména většiny kandidátů do Rady ČT jsou už známá. Zveřejněny jsou i instituce, které je nominovaly. Co říkáte na systém, kdy kandidáty vybírají třeba LUČNÍ KVĚTY/YAMABUSHI SOIN federace tradičních umění a duchovních cest?
Luční květy mě zaujaly velmi. Nebo sportovní kluby. Je to vždycky hrozně absurdní, když nastane čas volby členů mediálních rad. Najednou překvapeně zjistíte, kolik je v téhle zemí organizací, které projevují zájem o fungování České televize a Českého rozhlasu.

Lidovky.cz: Volba je ale nakonec na Poslanecké sněmovně.
Celý tenhle systém navozuje dojem, že občané mají právo navrhnout svoje kandidáty, ale výběr je stejně vyloženě pouze na politických stranách. Ten systém by měl fungovat jinak.

Jak probíhá volba radních?

Do Rady ČT se volí šest nových členů, do Rady ČRo tři. V úterý bude jasný kompletní seznam kandidátů, už teď je jasné, že jich bude minimálně 58 na pozice v dozorčím orgánu televize a 37 rozhlasu. Poslanci volebního výboru v čele s Martinem Komárkem z ANO počet kandidátů zúží v tajné volbě. V březnu pak o radních bude hlasovat celá sněmovna. 

Lidovky.cz: A existuje někde funkční model, který by zaručoval efektivní výběr kompetentních kandidátů?
V zahraničí jsou modely, které fungují. Existuje třeba seznam institucí, které vybírají jednoho kandidáta do rady. Politici už do volby nevstupují a instituce musí mít takovou pověst ve společnosti, aby nebylo pochyb, že vybírají člena, který bude prezentovat vlastní názory.

Lidovky.cz: Bylo by vůbec v Česku dostatek takových institucí?
V našich podmínkách by takový seznam zahrnoval vysoké školy, kde jsou obory mediálních studií a žurnalistiky. Musí být vidět, že se instituce médiím věnují. Třeba Filmový a televizní svaz, organizace sdružující profesionály. Ti by mohli vybrat jednoho člověka, který do rady půjde, a politici by volbu neovlivňovali.

Lidovky.cz: Vidíte nějaké takové kompetentní kandidáty na aktuálním seznamu?
I kdyby tam byli, stejně ve výsledku budou vybírat politici...

Lidovky.cz: Chápu, ale je tu vůbec potenciál pro výběr kvalifikovaných radních?
Ano, pro mě jsou to ti lidé navrhovaní vysokými školami nebo vědeckými institucemi. Neměli by se tam dostávat lidé nominovaní spolkem kamarádů, kteří si u piva řeknou: Tak jestli chceš kandidovat, tak my ten dopis pošleme.

Lidovky.cz: To jsou požadavky na instituce. A co jednotliví kandidáti? Na seznamu jsou sportovci, odborníci na drogy...
Členy mají být lidé, kteří se médiím věnují. Pracovníci médií, analytici. Pokud na veřejnoprávní média má člen rady dohlížet, musí vědět, jak média fungují, jak vysílání působí na publikum, jaké jsou trendy ve světě.

Lidovky.cz: Výbor bude z kandidátů vybírat na neveřejném hlasování. Je to podle vás správně?
Celý systém je zvláštní v tom, že si při téhle volbě řeknou, koho si pozvou dál. Už tam začíná politický vliv. Podle čeho vyberou? Volba je neveřejná. Dál budou klást kandidátům otázky. Už to může být manipulativní. Budou ty otázky stejné? Veřejnost se podobnosti nedozví, jen zjistí, že výbor někoho vybral.

Lidovky.cz: Volba vám tedy nepřipadá transparentní?
Nepřijde mi transparentní, když nevíte, jak se ti lidé vybírají. Rozhovory s kandidáty budou probíhat deset minut. Buď to může být velmi příjemný rozhovor, nebo vás budou deset minut smažit a dokazovat vám, že médiím nerozumíte. Pak řeknou, že na základě rozhovorů je někdo správný kandidát. Dokud se bude volit tímhle způsobem, tak je občan v pozici, kdy zákon praví, že politici vybírají kontrolory médií, ale ve skutečnosti zájem občana není ten hlavní.