13. listopadu 2018 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Média

CNN zažalovala Bílý dům za odebrání akreditace svému novináři. Trumpovi kladl nepříjemné dotazy

Novinář televize CNN Jim Acosta během potyčky se zaměstnankyní Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář televize CNN Jim Acosta během potyčky se zaměstnankyní Bílého domu. | foto: Reuters

Washington Americká zpravodajská televize CNN zažalovala Bílý dům za odebrání akreditace svému zpravodaji v Bílém domě. Reportér Jim Acosta pozbyl práva účastnit se mediálních akcí v sídle prezidenta, když se minulý týden na tiskové konferenci dostal od ostrého slovního sporu s Trumpem. Prezident odmítl odpovídat na Acostovy nepříjemné otázky a vzkázal CNN, že by se za něj měla stydět.

Acosta se na tiskové konferenci Trumpa ptal, proč v závěru kampaně před kongresovými volbami karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky označoval za invazi. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí“. Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho nazval „neslušným a hrozným“ člověkem, za kterého by se CNN měla stydět.

Jim Acosta přišel kvůli incidentu s mikrofonem o akreditaci pro vstup do Bílého...
Acosta se po incidentu objímá s kolegou z NBC Peterem Alexanderem.

Podle prohlášení Bílého domu bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné“. Novinář prý „vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci“. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, byla Acostovi odebrána do odvolání.

Vedení CNN v úterý oznámilo, že prezidentskou kancelář za odebrání akreditace zažalovalo. Požádalo soud, aby předběžným opatřením bezodkladně nařídil Bílému domu akreditaci zpravodaje Acosty obnovit. „Kauza se sice týká CNN a Acosty, ale věc se může přihodit každému. Pokud bychom zůstali nečinní, jednání Bílého domu by mohlo nebezpečně ochromit práci novinářů, kteří informují o práci našich volených zástupců,“ uvedla televize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!