Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Co bude s kuřetem? ČT utahuje penězovod do projektu Pomozte dětem

Doprovodné akce projektu Pomozte dětem tradičně moderují Marcela Augustová a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doprovodné akce projektu Pomozte dětem tradičně moderují Marcela Augustová a... | foto: Pomozte dětem

PRAHA Letošní rok má být pro Českou televizi hubený. Generální ředitel Petr Dvořák oznámil na podzim velké šetření. Už teď je zřejmé, že jednou z oblastí, kterou škrty citelně zasáhnou, budou charitativní projekty ČT. A mezi nimi výkladní skříň veřejnoprávní televize: projekt se žlutým kuřetem ve znaku, akce Pomozte dětem.

Organizátorem celostátní sbírky Pomozte dětem je nezisková Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a Česká televize. Úlohou nadace byla ve zkratce organizace celé sbírky, televize naproti tomu zajišťovala přípravu a přenos doprovodných koncertů. "Každá z těchto dvou organizací si platí náhrady spojené s její prací sama," popsala současnou praxi Alena Šváchová, programová manažerka Pomozte dětem. České televizi se už ale vysílání financovat dál nechce.

Pomozte dětem

Projekt od roku 1998 organizují dvě instituce: neziskovka Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a Česká televize. Zatímco nadace byla zodpovědná za samotnou sbírku, tedy povolení, vyúčtování, jednání s partnery a organizacemi a rozdělování příspěvků, ČT připravovala a vysílala doprovodné pořady a show se známými herci a zpěváky.

Symbolem sbírky Pomozte dětem je žluté kuře se záchranným kruhem, moderátory akcí jsou Marcela Augustová, Tomáš Hanák, Vojtěch Kotek a Alena Zárybnická.

Revize smlouvy

Podle oficiálního vyjádření České televize je nezbytné provést revizi rámcové smlouvy z roku 2005, která už prý neodpovídá současnému stavu projektu. "Na rozdíl od předchozí praxe počítá nový model spolupráce s větší účastí nadace v projektu z hlediska zajištění vysílání výročního pořadu a podpory sbírky na obrazovkách," uvedla k tomu pro server Lidovky.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Co se tedy s novou smlouvou v reálu změní? Především finanční podmínky projektu. Televize sice bude dál vysílat velké zábavní show, doprovodné pořady a diváci budou na obrazovce stále vídat Marcelu Augustovou, Tomáše Hanáka a další veřejné známé osobnosti, které projekt zaštiťují. Peníze na výrobu pořadů by teď ale měla shánět nadace. "Finanční podmínky teď budou z naší strany vyšší, ČT se zaměří jen na organizační záležitosti jako je přenos pořadu," vysvětlila podobu nové smlouvy ředitelka nadace Hana Šilhánová.

Bezdůvodné zvýhodňování nadace?

Cílem škrtání ve veřejně prospěšném projektu podle televize nebyla snaha o ušetření finančních prostředků, ale upravení nevyhovující spolupráce. "Chceme zajistit rovný a transparentní přístup k charitativním organizacím v souladu s Kodexem ČT takovým způsobem, aby ČT zúčastněné subjekty bezdůvodně nezvýhodňovala a zároveň zachovala projekt Pomozte dětem," vzkázala za televizi mluvčí.

Zároveň nepopírá, že důležitou součástí smlouvy je i přesunutí velké finanční odpovědnosti na nadaci. "Dosavadní praxe byla taková, že veškeré náklady na zajištění vysílání výročního pořadu společného projektu ČT a NROS Pomozte dětem, který byl klíčovou aktivitou projektu směrem k veřejnosti, nesla pouze Česká televize," vysvětluje Plívová.

Známé osobnosti podporující sbírku Pomozte dětem. ČT už ale vysílání financovat...

V jaké výši - a jestli vůbec - bude teď Česká televize charitativní projekt určený na pomoc znevýhodněným dětem financovat, se veřejnost nedozví. Televize smlouvu, kterou má s NROS podepsat v průběhu ledna, komentovat nechce. "Vše je ještě v jednání, jde ale o principiální revizi spolupráce, která nebude vidět navenek. Pro veřejnost poběží projekt jako doposud," ujišťuje koordinátorka charitativních projektů televize Michaela Fričová.

Velká show

Podoba rozsáhlého projektu je ale přímo úměrná finančním prostředkům, které na ni byly vynakládány. Nadace bude muset po podpisu nové smlouvy zajistit peníze, které šly doposud z rozpočtu veřejnoprávní televize. "Jestli jsme schopni provoz projektu udržet na stejné úrovni jako doposud, je otázkou. Nevíme, jak moc nás to finančně zasáhne," podotýká ředitelka nadace Šilhánová.

Věří, že finance se jim nakonec díky sponzorům a partnerům nadace podaří sehnat. Není si však jistá, jestli se nadaci podaří nákladný projekt udržet v současné podobě. Ve hře je i varianta, že se sbírka a nákladné doprovodné akce budou muset výrazně zmenšit.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!