13. února 2015 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook a smrt. Virtuální pomník, účet u ledu nebo smazání

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sociální síť Facebook přidala novou funkci. Facebookář bude mít nově šanci odkázat svůj účet a zařídit si tak na síti virtuální pomníček.

Od čtvrtka mají američtí uživatelé možnost zvolit, co se stane po smrti s jejich facebookovým účtem. Na výběr jsou zatím tři možnosti. Účet může být buď zmražený a ponechaný v původním stavu, celý smazaný nebo si majitel zvolí někoho, kdo se bude o jeho profil po smrti starat.

Aby se ostatní neděsili, že k nim promlouvá hlas ze záhrobí, změny na účtu nebožtíka budou publikovány pod jménem správce profilu, tedy virtuálního dědice. Na nástěnku zesnulého ještě Facebook připevní nápis „Vzpomínáme“, to aby bylo úplně jasné, že je člověk po smrti. Součástí takzvané virtuální závěti bude i zpřístupnění neveřejných fotogalerií pro přátele.

Anketa

Co uděláte se svým facebookovým účtem po smrti?

Nechám ho v původním stavu 32
Chci, aby ho Facebook smazal 101
Pověřím jeho údržbou známého 15
Neřeším to 133

Facebook není první, kdo podobnou službu zavádí. Zvolit si, jak naložit s účtem po smrti, umožňuje už například Google nebo Yahoo. V případě Facebooku nejde o úplnou novinku. I v minulosti totiž sociální síť povolila s účtem zesnulého manipulovat, a to v případě, že pozůstalí prokázali smrt majitele účtu.

Virtuální závěť je však zatím dostupná pouze v USA. Funkce se v budoucnu rozšíří i do dalších zemí. Novinku ale uživatel nemusí povinně používat.

jzlJakub Zelenka

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.