28. srpna 2011 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Média

Co dokáže odradit švýcarské dívky od sexy mladíka?

Žena sleduje přicházejícího krasavce na koupaliště.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena sleduje přicházejícího krasavce na koupaliště. | foto: SVPReprofoto

BERN Tipněte si, na co láká tato reklama: Sexy opálený chlapík s vypracovaným tělem přichází na koupaliště. Rázem se stává středem pozornosti přítomných dam. Muž si najde místo na trávníku, svléká se do plavek... tipujete reklamu na deodorant? Parfém? Holící strojek? Ale kdepak...

Jakmile si muž na trávníku rozprostře modrou osušku, jeho kouzlo je pryč. Dámy odvrací pohled a doufají, že se s nimi nebude chtít družit. Co se stalo? Osuška, kterou si dal muž na zem, je vyobrazením vlajky EU.

A kdo by měl zájem o chlapíka, který je s velkou pravděpodobností příznivcem EU? Pokud doplníme, že se jedná o švýcarskou reklamu, je vše o něco jasnější.

Reklama je z dílny Švýcarské lidové strany SVP, nejsilnější parlamentní strany, která se silně staví proti Evropské unii.

V kampani před podzimními volbami do celostátního parlamentu chce ujistit, že se na jejím postoji nic nezměnilo. Jejich voliči se mohou i nadále spolehnout na podporu suverenity jejich země. Od Švýcarů 'Proevropanů' se totiž každý rozumný člověk odvrací, hlásá nevyřčeně reklama.

K EU se kloní sociální demokraté a zelení

Reklamou se SVP vyhrazuje vůči svým konkurentům, především Sociální demokracii (SP), která je nejvíce proevropskou vládní stranou ve Švýcarsku. Směrování země směrem k EU otevřeně podporuje.

Zastáncem vstupu země do EU je i Strana zelených (GPS), která ale i přes významnou podporu zatím není vládní stranou. Zelení se přiklání k začlenění do EU hlavně z ekonomických důvodů. Současný systém bipolárních dohod považují za pro zemi nevýhodný.

Ostatní významné strany se ale vyznačují také spíše negativním přístupem k možnosti vstupu Švýcarska do EU. Zdůvodňují to mnohdy i tím, že chtějí respektovat odmítavé stanovisko občanů, které projevili v referendu v roce 2001.

spaŠárka Pálková