2. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Co loni Češi nejvíce hledali? Facebook, Schwarzenberga a Kate Middleton

Nejvyhledávanější výrazy roku 2013 podle Googlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyhledávanější výrazy roku 2013 podle Googlu. | foto: Google

PRAHA Češi, stejně jako minulý rok, nejvíce na Googlu vyhledávali slovo "Facebook". Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku Google Zeitgeist za rok 2013.

Tuzemským osobnostem v počtu vyhledávání kraloval neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. Následoval ho prezident Miloš Zeman. Schwarzenberg patří na českém Googlu zároveň mezi největší skokany roku. Mezi nejvyhledávanější politiky patří i neúspěšný prezidentský kandidát a umělec Vladimír Franc, který v roce 2012 kategorii vyhrál. Z první desítky naopak úplně vypadl David Rath stíhaný za korupci. Do žebříčku zasáhl na páté příčce předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Do seznamu pronikla i slova "Volby 2013" nebo "MS hokej 2013". Největším skokanem v roce 2013 však byla reality show Vyvolení.

Ze zahraničních osobností Čechy nejvíce zajímala vévodkyně z Cambridge Kate Middleton. V kategorii Světové destinace se Češi zase nejvíce zajímali o Chorvatsko, Egypt, New York, Černou Horu a Turecko. Technologické novinky opanovaly chytré telefony iPhone 5s, Samsung Galaxy s4 nebo HTC One.

Google - ilustrační foto.

Češi se ptali Googlu na tablety i NFC

Uživatelé českého internetu se loni nejvíce chtěli dozvědět, co je tablet, technologie NFC nebo sociální síť Instagram. V kategorii "jak" vyhrál stejně jako loni dotaz "Jak zhubnout" následovaný heslem "Jak sbalit holku".

Světový žebříček vyhledávání na Googlu opanoval loni zesnulý jihoafrický exprezident Nelson Mandela, herec Paul Walker nebo herec Cory Monteith. Stejně jako Madela loni oba zesnuli. Čtvrté místo obsadil iPhone 5s a první pětku uzavírá skladba Harlem Shake.

ogoOndřej Golis

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.