30. prosince 2009 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Co nejčastěji hledají děti na webu? Google, YouTube a Facebook

Děti u počítače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti u počítače | foto: shutterstock.com

PRAHA Dívky i chlapci v letošním roce na internetu nejčastěji vyhledávali názvy vyhledávače Google, videoserveru YouTube a sociální sítě Facebook. Do první pětice se ale dostala také hesla "sex" a "porn", u chlapců zaujala čtvrté místo, u dívek páté.

Vyplývá to z rozboru společnosti Symantec s názvem Sto nejčastějších hledání zadaných dětmi v roce 2009.

Mezi prvními 25 hledanými termíny u chlapců do 18 let byly hlavně weby společenských sítí, nákupní weby, termíny "pro dospělé" a hry, stejně staré dívky se při hledání více zaměřovaly na hudbu, televizi, film a termíny související s celebritami. Symantec k sestavení žebříčku využil data z bezplatné služby ochrany rodiny OnlineFamily.Norton, která pomáhá na internetu chránit děti.

Na předních místech v pořadí nejhledanějších zadání se objevil například také komerčně úspěšný film Twilight Sága: Nový měsíc nebo animovaný seriál Sesame Street, v Česku vysílaný pod názvem Sezame, pojď si hrát.

Neoblíbenější celebritou, kterou děti letos hledaly, byl zpěvák Michael Jackson. Celkově zaujal 12. místo. Těsně za ním byla jako třináctá najzadávanější americká country-popová zpěvačka Taylor Swiftová. "Může se zdát, že hledání celebrit je bezpečné, ale tým Norton zjistil, že počítačoví zloději zneužívají zprávy a události, které jsou nějak spojeny s celebritami, a pomocí těchto témat lákají lidi k návštěvě infikovaných webů a otevírání nevyžádaných a phishingových e-mailů. Jedním z nejoblíbenějších cílů počítačových zlodějů byl v roce 2009 Michael Jackson," uvedl Symantec.

Zatímco děti ve věku do sedmi let trávily nejvíce času hledáním témat souvisejících s hrami, seznamu dětí ve věku osm až 12 let a 13 až 18 let vévodila hudba. Písničkou, kterou děti letos nejčastěji hledaly, byla Party in the USA zpěvačky Miley Cyrusové, na druhém místě byl hit Boom Boom Pow skupiny Black Eyed Peas.

Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!