Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

O platech manažerů ČT se radní bavit nechtějí. 'Zjistěte si, kolik bere Háma'

Vyhlášení Atleta roku, na pódiu Barbora Špotáková a moderátor večera Aleš Háma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhlášení Atleta roku, na pódiu Barbora Špotáková a moderátor večera Aleš Háma. | foto: ČTK

PRAHA Rada České televize není v pohledu na zveřejňování platů vrcholných manažerů jednotná. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou pro vydání těchto údajů pouze radní Radek Mezuláník a předseda Milan Uhde. Zbytek rady zveřejnění platů odmítá. Tvrdí, že se jedná o lidskou závist a diskriminaci ze strany médií.

Debatu o platech manažerů veřejnoprávní televize znovu otevřelo zjištění redaktora Lidových novin Tomáše Němečka, který soudní cestou získal gáže šéfa brněnského studia Karla Buriana. Jen za šest měsíců roku 2011 měl na výplatní pásce 2 188 450 korun, tedy 365 tisíc korun měsíčně.

Radní však debatu o vysokých odměnách odmítají. Podle Josefa Pavlaty je zájem o Burianův plat pouhou závistí. "Nebudu komentovat lidskou závist. Ať se jedná o malý, nebo velký plat," řekl serveru Lidovky.cz Pavlata. 

Na námitku, že je Burian placený z veřejných peněz, Pavlata nereagoval. "Asi patrně pan Burian sepsal smlouvu, na kterou byly ty peníze vyplaceny," reagoval suše. Více otázek si položit nenechal. "Koukám v televizi na pana Hámu, ten má určitě také vysoký plat, tak si to zkuste zjistit," řekl Pavlata a ukončil hovor.

ČTĚTE O BURIANOVÝCH ODMĚNÁCH:

Otázky serveru Lidovky.cz rozčílily také radního Jiřího Kratochvíla. "A vás nezajímá třeba kolik vydělává střelmistr na tunelu Blanka? Blanka je také placená z veřejných peněz. Vy jste jak pominutí s televizí!" naštval se Kratochvíl. "O platy se můžete začít zajímat, až to bude umožňovat zákon," poučil Kratochvíl.

Fakt, že soud dal Tomáši Němečkovi za pravdu, Kratochvílovo stanovisko nezměnil. "Já o tom nebudu diskutovat. Klidně se obraťte na soud. Kdybych ty údaje zveřejnil a někdo by mě zažaloval, tak bych bohužel sahal do vlastní kapsy. Proč vás zajímá speciálně pan Burian? Proč vás nezajímá někdo jiný? To je diskriminace a vy už mi připadáte jako bolševik. Mladý muži, vy jste normální svazák toho nejhoršího kalibru!" řekl Kratochvíl a zavěsil. 

Ředitel brněnského studia České televize Karel Burian

Ředitel brněnského studia České televize Karel Burian

Příliš hovorný nebyl radní Jiří Závozda. "Průměrný plat v České televizi a platy manažerů se mi zdají přiměřené," řekl serveru Lidovky.cz.

Soudy se plýtvá veřejnými prostředky, říká radní

Výjimkou v radě je Radek Mezuláník. "Já jsem na Burianův plat poukazoval již před rokem. Když o ty informace váš kolega Němeček žádal, snažili jsme se to udělat tak, aby to k tomu soudu nemuselo dojít. Dnes jsou tam už další žádosti. Ale management má jiný názor a bohužel jsme se ani na radě nedokázali shodnout, zda by se ten rozsudek v případu pana Buriana měl vztahovat také na ty další," řekl serveru Lidovky.cz Mezuláník. 

Radní si také myslí, že televize dalšími soudy pouze plýtvá veřejnými penězi. "Pan Němeček nyní žádá o další informace a uvnitř rady došlo k rozporu. Někteří kolegové stále zastávají názor, že zákon na ochranu osobních informací zveřejnění nedovoluje," vysvětluje Mezuláník. Na otázku, kdo je v radě proti zveřejňování platů, Mezuláník odpověděl jasně. "Pouze já a pan předseda (Milan Uhde, pozn. red.) si myslíme, že by se ty informace měly zveřejnit." 

Argument, že prohra televize u dalšího soudu je vzhledem k předchozímu rozhodnutí pravděpodobná, Mezuláník přijímá. "Přesně to jsem říkal, že tím televize mrhá penězi daňových poplatníků," potvrdil. "Myslím si, že tak jak je to například v BBC, by to mohlo fungovat i u nás. Tam jsou platy dostupné na internetu." uzavřel Mezuláník.

Pro připomenutí: veřejnoprávní britská televize BBC zveřejňuje platy manažerů na webových stránkách. Kromě gáže tam pak najdete i půjčky, které si manažeři vzali.

ODMĚNY V ČESKÉ TELEVIZI:

1. Plat a odměny Karla Buriana, ředitel brněnského studia České televize:

  • leden až červen 2011 2 188 450 korun (z toho odměny 1 430 000 korun)
  • odměny za rok 2010 1 605 200 korun (z toho mimořádné odměny 655 000 korun, cílová odměna 150 000 korun, cílová roční odměna 550 200 korun, odměna z podnikání 250 000 korun)


2. Plat a odměny Roberta Kvapila, ředitele pro obchodu a marketingu:

  • odměny za rok 2010 870 000 korun (z toho mimořádné odměny 240 000 korun, cílové odměny 80 000 korun, cílová roční odměna 400 000 korun, odměny z podnikání 150 000 korun)
  • leden až červen 2011 1 255 338 korun (z toho odměny 530 000 korun)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...