15. května 2009 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Média

ČSSD a ODS obsadily radu pro vysílání svými lidmi

Analogové vysílání končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Analogové vysílání končí | foto: ČTK

PRAHA Poslanci dnes personálně obnovili většinu tzv. "velké" mediální rady, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), na dalších šest let. Skoro všichni nově zvolení členové jsou či byli úzce svázáni s dvěma největšími politickými stranami zastoupenými v parlamentu, s ČSSD nebo s ODS.

Tři z osmi nově obsazených míst v RRTV obhájili dosavadní radní, kterým končí mandát, Dalibor Matulka, Irena Ondrová a Jiří Šenkýř. Matulka býval poslancem za KSČM, Ondrová a Šenkýř jsou bývalí senátoři za ODS, respektive KDU-ČSL.

Kdo byl zvolen, kolika hlasy a kdy nastoupí šestiletý mandát

od 16. 5. 2009:
Dalibor Matulka  91
Kateřina Kalistová  85
Pavel Foltán  84
Ivan Krejčí  83
Martin Bezouška  81

od 23. 5. 2009:
Milan Bouška  81
Irena Ondrová  75
Jiří Šenkýř  72

od 26. 7. 2009:
místo zatím neobsazeno

neuspěli:
Petr Pospíchal  54
Milan Kučík 11
Vladimír Hanzel 5

Nově v radě pro vysílání zasednou dosavadní šéfka kulturní komise ČSSD a nedávná neúspěšná kandidátka na místo místopředsedkyně strany Kateřina Kalistová, vedoucí mediální sekce ODS Milan Bouška, asistent sociálně-demokratického místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka a oblastní volební manažer ČSSD Ivan Krejčí a bývalý mluvčí někdejšího ministra kultury Vítězslava Jandáka (ČSSD) Martin Bezouška.

Zvolen byl i bývalý mluvčí šéfky státních zástupců Vesecké, nyní "mediální analytik" Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán. Ten byl členem rady do jejího odvolání v dubnu 2003 v souvislosti s prohranou arbitráží Česka s bermudskou společností CME. Stát musel této společnosti zaplatit přes deset miliard korun za její zmařené investice do televize Nova. Šest členů rady včetně Foltána se proti odvolání bránilo u soudu, svůj spor vyhráli.

Ve volbě naopak neuspěl dosavadní člen a bývalý místopředseda RRTV Petr Pospíchal, ani kandidáti Milan Kučík a Vladimír Hanzel.

Osm nováčků bylo zvoleno na standardních šest let. Nastoupí po radních, kterým v průběhu května končí mandát.

Kromě nich členy rady dále zůstávají bývalí poslanci ODS František Pejřil a Aleš Rozehnal, Alena Macková a také Pavla Gomba, ta byla před pěti lety zvolena za US-DEU.

Jedno místo v RRTV, která má být ze zákona třináctičlenná, přitom zůstalo neobsazené.

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz